קטגוריה:אילתורים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בקטגוריה זו מרוכזים דפים שבהם מידע על שיטות, בדרך כלל ישנות, המאפשרות לעשות דברים שמחייבים בדרך כלל ציוד ייעודי. גלישה ואבטחה ללא אמצעי חיכוך או רתמה, אילתור אמצעי חיכוך מטבעות בלבד וכו'. מרביתן של שיטות אלו הם טכניקות ישנות, שמקורן בראשית ימי הטיפוס, ואינה נמצאות בשימוש נרחב כיום. למרות זאת, ולמרות שהן אינן מומלצות למתחילים, השיטות מסורתיות אלו עובדות. מדריכים ומטפסים מנוסים משתמשים בחלק מהן לא מעט מכיוון שהשימוש בהן אינו מבזבז זמן. מטפסים המשתמשים באיבטוח גוף, יחד עם שיטות של סקרמבלינג, אבטחה בחבל קצר והולכים יחד (moving together) עשויים להיות מהירים מאד על המסלול. הרבה יותר מאשר בשיטות הרגילות של הובלה פיץ' אחרי פיץ' ואיבטוח מתחנות בנויות.

רויאל רובינס, מחלוצי הטיפוס ביוסמיטי כתב בספר הקלאסי שלו "Basic Rockcraft", משנת 1971, על שיטת איבטוח אחת: איבטוח גוף. הוא טען שאם המאבטח ממוקם היטב יושב ביציבות, עם אחיזות טובות כמעצור לרגלים ומחובר לאחיזה במידת הצורך הוא יכול לספק את כמות החיכוך הדרושה כדי לאבטח באופן דינאמי גם מוביל וגם מטפס שני. באותו ספר הוא מתאר שתי שיטות גלישה: גלישת גוף וגלישה בעזרת מחכך טבעות.

בשנת 1973 פרסם רויאל רובינס את הספר למתקדמים: "Advanced Rockcraft". בספר הזה היה פרק בשם "גאדג'טים" (gadgets) ושם הוא כתב: "למרות שאני עצמי מעדיף שיטות חסכוניות ומינימליסטיות, יש מטפסים (במספר הולך וגדל) שרואים יתרון בשימוש בציוד שאינו נחוץ ממש. הגאדג'טים שרובינס מתאר הם קסדות, רתמות (ישיבה וחזה), אמצעי חיכוך לגלישה (שמינית) ולאבטחה (שטיכט).

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה מיכה יניב ואחרים...