איבטוח גוף

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Bodybelay.jpg

איבטוח גוף (באנגלית: body belay) הוא שיטת אבטחה בטיפוס, בה החבל אינו עובר באמצעי חיכוך אלא סביב המתניים של המאבטח. זה נשמע מפחיד אבל זה עובד. בדומה לגלישת גוף, קשר איטלקי, רתמה מקצה חבל ועוד כל מיני אילתורים גם איבטוח גוף הוא טכניקה ישנה, שמקורה בראשית ימי הטיפוס, ואינה נמצאת בשימוש נרחב כיום.

במקרה שדרושה עגינה, המאבטח יכול להתחבר אליה מרצועת הרתמה שלו, מאחורה. נהוג אז שהחיבור לעגינה נמצא במצב שהוא בכל מקרה ימנע מן החבל להחליק ממתני המאבטח. אם הוא מאבטח מוביל, חבל ההובלה יעבור מתחת לחיבור לעגינה (כך שהוא לא יוכל לעלות למעלה במקרה נפילה. אם הוא מאבטח את מספר שניים שלו, חבל ההובלה יעבור מעל החיבור לעגינה.

איבטוח גוף גם שימושי במסלולים אלפיניים לא קשים, כאשר מחד, סיכויי הנפילה נמוכים ומאידך, החבל קופא ולא יכול לזרום באמצעי החיכוך. גם הכפפות מפריעות לתפעול של אמצעי החיכוך.

לפעמים מקליפים את החבל דרך טבעת כדי להוסיף קצת חיכוך וגם כדי שבמקרה נפילה פתאומית החבל לא יימשך ויעוף מידו של המאבטח.

רויאל רובינס, מחלוצי הטיפוס ביוסמיטי כתב בספר הקלאסי שלו "Basic Rockcraft", משנת 1971, על שיטת איבטוח אחת: איבטוח גוף. הוא טען שאם המאבטח ממוקם היטב, יושב ביציבות, עם אחיזות טובות כמעצור לרגלים ומחובר לאחיזה במידת הצורך, הוא יכול לספק את כמות החיכוך הדרושה כדי לאבטח באופן דינאמי גם מוביל וגם מטפס שני. באותו ספר הוא מתאר שתי שיטות גלישה: גלישת גוף וגלישה בעזרת מחכך טבעות.

בשנת 1973 פרסם רויאל רובינס את הספר למתקדמים: "Advanced Rockcraft". בספר הזה היה פרק בשם "גאדג'טים" (gadgets) ושם הוא כתב: "למרות שאני עצמי מעדיף שיטות חסכוניות ומינימליסטיות, יש מטפסים (במספר הולך וגדל) שרואים יתרון בשימוש בציוד שאינו נחוץ ממש. הגאדג'טים שרובינס מתאר הם קסדות, רתמות (ישיבה וחזה), אמצעי חיכוך לגלישה (שמינית) ולאבטחה (שטיכט).

שיטות מסורתיות אלו אמנם עובדות, ולמרות שהן אינן מומלצות למתחילים, מדריכים ומטפסים מנוסים משתמשים בהן לא מעט מכיוון שהשימוש בהן אינו מבזבז זמן.

מטפסים המשתמשים באיבטוח גוף, יחד עם שיטות של סקרמבלינג, איבטוח בחבל קצר (short roping) והולכים יחד (moving together) עשויים להיות מהירים מאד על המסלול. הרבה יותר מאשר בשיטות הרגילות של הובלה, בהן מטפסים פיץ' אחרי פיץ' ומאבטחים מתחנות לאורך המסלול.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה מיכה יניב ואחרים...