רתמות

מתוך Climbing_Encyclopedia
(הופנה מהדף רתמה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רתמה (באנגלית: harness, בצרפתית: baudrier) היא מערך של רצועות התפורות יחד כך שאדם יכול להיתלות בהן על חבל. קיימות רתמות לטיפוס, רתמות לעבודה, רתמות חזה ורתמות גוף מלא. ניתן לבנות רתמה מאולתרת מרצועה או חבל בעזרת קשרים.

מרבית הרתמות מיוצרות מניילון ומיעוטן מדיינימה. תכונות החומרים מפורטות כאן.

חלקי הרתמה

חלקי הרתמה

  • רצועות נושאות עומס (לרגליים ולמתניים ברתמות ישיבה, לרגליים לכתפיים ולגב ברתמות גוף).
  • אבזמים.
  • לולאות לאיבטוח ותליה (belay loop).
  • לולאות לציוד (gear loops).

מיון על פי מבנה

רתמות ישיבה

רתמה לפלג הגוף התחתון. קיימות רתמות קלות ופשוטות, לטיפוס ורתמות מאסיביות ומרופדות, לעבודה על חבל (עבודות גובה וחילוץ).

רתמות חזה

רתמת חזה

רתמה לפלג הגוף העליון, המתחברת לרתמת ישיבה כדי ליצור רתמת גוף. רתמת חזה שימושית בעיקר בעבודה ממושכת על החבל, בגלישה עם משקל כבד ובטיפוס עם ג'ומאר חזה.

חשוב ביותר: אין להתמש ברתמת חזה בנפרד בשום אופן. רתמת חזה מיועדת לייצוב ולנוחות, בעיקר בעבודה, והיא אינה בטיחותית בפני עצמה.

רתמות גוף מלא

רתמה שנקודת התליה שלה גבוהה יותר. השימוש ברתמת גוף מומלץ במקרים בהם מרכז הכובד גבוה: אנשים גדולים וכבדים וילדים קטנים (בהמשך).מיון על פי שימוש

רתמות לטיפוס וגלישה

קיימות רתמות במידה קבועה ורתמות מתכווננות. ככל שהרתמה מתכווננת יותר, כך היא כבדה יותר (כי יש בה רצועות ארוכות יותר ואבזמים).

רתמה לטיפוס אלפיני ולמסלולים ארוכים

רתמה לטיפוס אלפיני

בקבוצה זו רתמות שניתן ללבוש מעל בגדים, בלי להכניס את הרגליים (עם נעלי פלאסטיק וקרמפונים) ללולאות הרתמה. תכונה נוספת היא שניתן לפתוח את לולאות הרגליים ולהוריד את המכנסיים, בלי להתנתק מן החבל, מה שיכול להיות שימושי במסלולים ארוכים ובסביבה אלפינית. שים לב, בחלק מן הדגמים (כמו בתמונה) תכונה זו מתאפשרת בגלל העדר לולאת החיבור (ביליי לופ) והחבל נקשר ישירות לשני חלקי הרתמה.

רתמה לטיפוס ספורטיבי

רתמה ספורטיבית

רתמות לטיפוס ספורטיבי הן בד"כ קלות במשקל ופשוטות במבנה. רתמה כזו לרוב אינה מתכווננת שכן היא מיועדת לשימוש על ידי אדם אחד, ולכן מתאימה לו. לרתמות ספורטיביות יש רצועות צרות, מעט ריפוד ואבזמים קטנים, כדי להוריד משקל. בשנים האחרונות משתמשים יותר ויותר בחומרים קלים. דיינימה הופך פופולארי כי הוא חומר קל וחזק, למרות שדיינימה אינו עמיד בשחיקה ורתמות המיוצרות מחומר זה מתבלות במהירות רבה יותר.רתמה לילדים

רתמת גוף לילדים

רתמה לילדים היא רתמת גוף מלא עם נקודת תליה גבוהה יותר. אצל ילדים הראש גדול ביחס לגוף וכך מרכז הכובד גבוה יותר. אצל ילדים קיימת סכנת התהפכות גבוהה יותר ולכן החשיבות של נקודת החיבור המוגבהת.

רתמות עבודה

רתמת גוף לעבודה

גם רתמות עבודה הן רתמות גוף מלא. הן בדרך כלל הרבה יותר מאסיביות ומרופדות, לשהייה ארוכה בתליה. לרתמות עבודה חיבורים נוספים מלבד החיבור הקדמי הרגיל:

  1. חיבור אחורי לעבודה עם high line.
  2. חיבורים צידיים להתמקמות על עמודים וקונסטרוקציות.
רתמות לקניונינג

רתמת קניונינג

רתמות המשמשות לקניונינג יהיו שונות במקצת מהרתמות המיועדות לטיפוס, אם כי ניתן להשתמש ברתמת טיפוס לקניונינג- שימוש ברתמה קניונינג לטיפוס יהיה לא נוח כל כך.

השוני:

  1. לרתמות קניונינג מגן ישבן, מגן זה נועד להגן על הרתמה ועל חליפת הניאופרן/ המכנס מפני קרעים ולאפשר התגלשות מפלים חלקה יותר, הירידה בקניונים מחייבת ירידות בצורות שונות/ התגלשויות המחכחות את הרתמה (או את הבגד) עם המסלע ועלולות להביא לקריעה שלהם, לכן חברות ציוד המייצרות ציוד לקניונינג יצרו את מגן הישבן.
  2. הbelay loop (לולאה לאבטוח ותלייה) נמשכת באופקיות ומקובעת (בדומה לרתמות עבודה) בניגוד לרתמות טיפוס בהם היא אנכית ולא מקובעת לרוב, זה מאפשר חיבור מס' טבעות מועמסות במקביל בנוחות-נגיד טבעת עם אמצעי חיכוך, טבעת המחוברת לפרוסיק האבטחה וכו' ובעיקר מסדרת את אמצעי החיכוך בצורה אנכית למכשיר ובכך מאפשרת שימוש נוח בו, אלמנט נוסף חשוב לא פחות הוא היכולת לחבר בנוחות וללא פיתול מכשירי טיפוס על חבל, כמו ג׳ומאר חזה למשל.

חלק גדול מהחברות מייצרות רתמות בעלות belay loop מברזל.

ניתן לקנות את מגן הישבן בנפרד ולהלבישו על רתמת חניך/ רתמת טיפוס (לא על כולם) , הוא מיוצר ע"י חברות לציוד עזר בהם imlay canyoneering ועוד'

למה כדאי לשים לב כשקונים רתמה

קודם כל - לנוחות. במיוחד לטיפוס, חשוב להקפיד שהרתמה אינה מגבילה את התנועה, מאפשרת להרים רגליים גבוה, להסתובב ולזוז. מומלץ לבקש מהמוכר בחנות להיתלות ברתמה בחנות, ולשבת בתלייה בתוכה כמה דקות. זהו שירות שחייב להיות קיים בכל חנות שמוכרת רתמות.

עניין שני, לולאות לציוד. רתמה למטפס ספורטיבי בדרך כלל לא צריכה יותר מ-10-12 ראנרים על לולאות הציוד, וזה לא כבד במיוחד. מטפס טראד, שרוצה להוביל עם סט שלם של אבני עיגון, ראנרים ארוכים והרבה ציוד באופן כללי, צריך לשים לב שהרתמה עדיין נוחה עם כל הציוד הזה.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב U.K.R ואחרים...