גרדה

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סידור גרדה

גרדה (באנגלית: Garda knot או Garda hitch) שנקרא גם לפעמים קשר גרדה או סידור גרדה הוא אלחוזר (מאולתר) הבנוי משתי טבעות באותו הגודל. השם גרדה הוא שמו של הממציא, המטפס האיטלקי פרנקו גרדה (Franco Garda). הסידור מבוסס על כך שהחבל עובר בין שתי הטבעות, אבל גם סביבן, כך שמשיכה בו גורמת לטבעות "לצבוט" את המשך החבל ולנעול אותו.

זהו אלחוזר פשוט ויעיל. הוא מומלץ ע"י איגוד המועדונים האלפינים האיטלקיים (ה- CAI) ונוסה רבות, הן ביחידות האלפיניות הצבאיות שלהם והן במסגרת המועדונים השונים. גרדה הוא פטנט חדש יחסית (הוצע לראשונה ב-1970 וזכה מיד להערכה). יש ביקורת לגבי סידור גרדה, שהוא נראה יפה בשרטוט, אבל בשטח – שתי הטבעות לא תמיד נשארות מקבילות וזה נראה קצת לא אמין. בניסויים מבוקרים הורם משקל של 40 ק"ג פעמים רבות בסידור גרדה ולא היה אף מקרה אחד שבו הטבעות קפצו למצב בלתי מקביל. הניסויים נערכו גם עם טבעות אובאליות וגם עם טבעות D רגילות. כל הניסויים נערכו בחבל 11 מ"מ.

כדי שכל העסק יעבוד היטב מומלץ להשתמש בשתי טבעות זהות, ועדיף קטנות למדי.

יתרון גדול של סידור גרדה הוא שברגע שמרפים את המתח – החבל ננעל מיד ואין הפסד של גובה כלל.

החיסרון של סידור זה הוא הקושי בהתקנתו תחת מתח. במקרה כזה, יש להרחיק מעט את שתי הטבעות המקבילות זו מזו, ולהשחיל את החבל ביניהן מבפנים כלפי חוץ, וזה דורש מידה לא קטנה של מיומנות.

חיסרון נוסף הוא שקשה מאד להוריד עומס. זה הופך את האלחוזר הזה לטוב להולינג, למשל, אבל ללא כלכך מוצלח לאיבטוח שני.

קריאה נוספת

מקורות


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...