קשר איטלקי

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קשר איטלקי (באנגלית: Italian hitch או Munter hitch וגם HMS). הוא למעשה קביעה הנעשית על מוט או טבעת ומשמשת כאמצעי חיכוך מאולתר. קשר איטלקי מפתל מאד את החבל. נקרא גם קשר מתהפך.

קשר איטלקי מולבש על טבעת

קשר איטלקי דומה לקשר מוט אבל במשיכה בחבל באחד הצדדים של הקשר הוא אינו מתהדק אלא זורם תוך כדי חיכוך של קטע חבל אחד על קטע חבל אחר. משיכה בחבל בצד השני של הקשר תגרום להתהפכות שלו ולזרימה לכיוון השני, שוב, עם חיכוך.

שמות

באנגלית: Italian hitch, Munter hitch, וגם HMS knot (מן השם הגרמני).

בצרפתית: Demi Cabestan בתרגום מילולי: חצי קשר מוט.

בגרמנית: HalbMastwurfSicherung (למעשה "איבטוח בקשר איטלקי"), בתרגום מילולי: אבטחה בחצי קשר מוט. השם הגרמני הפך לHMS.

מקור

קשר איטלקי שימש במקור להורדה של משאות כבדים בצורה מבוקרת בספינות, וגם המילה אבטחה (belay) מדברת על העברה מצד לצד בצורה מבוקרת.

קירבה לקשרים אחרים

קשר איטלקי ביד אחת

מתוך השם בצרפתית ובגרמנית מתבררת הקירבה לקשר מוט. שניהם שייכים לקבוצת הקביעות, בשניהם יש שתי לולאות באותו כיוון (ספיראלה של שתי כריכות), רק שאחת מהן חצי נפתחת בזמן השימוש בקשר.

קשר איטלקי משמש גם כבסיס לקשר מרינר משופר. קשר מרינר כזה הוא קשר איטלקי נעול.

תכונות ושימושים

תכונת החיכוך והזרימה של החבל בקשר הופכת אותו מתאים לשימוש כאמצעי חיכוך מאולתר. הוא כנראה אמצעי החיכוך והגלישה הותיק ביותר שיש. קשר איטלקי נקשר, כאמור, כקביעה של החבל על טבעת כך שהחבל מתחכך ויכול להתהפך ולזרום לשני הכיוונים. החיכוך שנוצר הוא נמוך למדי אך מספיק לגלישה ולאיבטוח. קשר איטלקי אינו מתאים ביותר לאבטחה בחילוץ, לספיגת עומסים דינאמיים גדולים או לשיחרור עומס גדול כמו זה הקיים באומגות מתוחות.

כדי להפוך את כיוון הזרימה בטבעת על הקשר להתהפך. כדי שהקשר יוכל להתהפך בטבעת, כמו באיבטוח הדורש מעבר החבל בשני הכיוונים, דרושה טבעת אגסית גדולה. בטבעת D החבל אינו מצליח להתהפך בקלות. ההתהפכות של הקשר יוצרת אורך חבל המבדיל בין זרימה לצד אחד ולצד האחר. הפרשי מרחקים אלה הם הסיבה לכך שקשר איטלקי אינו נוח ביותר לפתרון תקלות.

קשר איטלקי מתאים לשימוש בחבל אחד או בשניים, למרות שבאיבטוח הובלה בחבל כפול הוא מסורבל ולא נוח במיוחד. הוא קל לקשירה (אפילו ביד אחת), קטן וקומפקטי, ואינו דורש ציוד נוסף.

לעומת זאת, הקשר האיטלקי גורם לבליה של החבל, בגלל החיכוך של החבל על עצמו, הוא מפתל את החבל נורא ועלול לפתוח את הנעילה של הטבעת ולהקליפ את עצמו החוצה אם לא מקפידים על כיוון השימוש. קשר איטלקי פחות טוב מאמצעי חיכוך ממש ממספר סיבות:

  • הוא מתהפך טוב רק בטבעות אגסיות.
  • הוא שוחק את החבל (לא הרבה אבל זה מצטבר).
  • הוא מפתל את החבל מאד.

היתרון הגדול בשימוש בקשר איטלקי כאמצעי חיכוך הוא שאין צורך בציוד נוסף מלבד טבעת ננעלת. אם איבדת את אמצעי החיכוך שלך, טוב להכיר את הקשר האיטלקי.

חוץ מזה, אפשר לקשור אותו ביד אחת, כמו עוד כמה קשרים.

קשר איטלקי משמש, כאמור, בבניית קשר מרינר.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...