קשר פרוסיק מקצה חבל

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קשר פרוסיק מקצה החבל. בסיום הקשירה יוצאים מהקשר שני שרכים. אחד מהם (a בתמונה) נועל את הקשר, והשני (b בתמונה) מוריד אותו, גם תחת עומס

קשר פרוסיק מקצה החבל הוא אילתור לקשר בלתי מחליק. הוא שימושי כאשר אין בנמצא פרוסיק (לקשירת קשר פרוסיק, פרוסיק צרפתי וכו') או רצועהקשר היידן). קשר פרוסיק מקצה החבל משתמש בחבל כדי ליצור חיכוך בשלבים על החבל, ולקבל קשר שדומה בפעולתו לקשרים בלתי מחליקים אחרים. אפשר להשתמש בחבל קצר, או בהמשך של החבל שמאבטחים איתו או גולשים עליו. קשר פרוסיק מקצה החבל הוא כלי חזק לפתרון תקלות ומומלץ להכיר אותו לכל מי שרוצה להיות עצמאי בעבודת חבלים בשטח.

איך קושרים אותו

מתחילים בקשירה של לולאת בוהן, כ-2מ' מקצה החבל. את הלולאה מצמיידים לחבל המתוח שעליו רוצים לקשור את קשר הפרוסיק. מן הלולאה יוצאים שני שרכים: החבל עצמו והשרך הארוך שמגיע עד לקצה. לוקחים את השרך הארוך ומלפפים אותו כמה פעמים סביב חבל הגלישה והחבל האחר מתחת ללולאת הבוהן. מספר הליפופים תלוי בעד כמה החבל שמלפפים קשה לליפוף (בנוטביליטי שלו), אבל בדרך כלל 6-8 ליפופים יספיקו. מעבירים את הקצה בלולאת הבוהן ומהדקים את כל העסק. משיכה בקצה אמורה לנעול את הקשר סביב החבל. אם הוא לא ננעל, מוציאים את הקצה ומוסיפים ליפוף אחד או שניים.

תכונות ושימושים

אם הקשר נעשה כראוי, משיכה בקצה נועלת את הקשר על החבל. חשוב לא פחות, משיכה בחבל השני שיוצא מלולאת הבוהן, מורידה את הקשר לאורך החבל, גם תחת עומס, בדומה לפרוסיק צרפתי. תכונה זו מאפשרת "שליטה מרחוק" על הקשר, והופכת אותו, כאמור, לשימושי ביותר במהלך פתרון תקלות.

כמובן, שאפשר לקחת את קצה חבל הגלישה, לקשור לולאת בוהן כמטר וחצי מהקצה, ולהשתמש בקצה כדי לקשור את הקשר. במקרה הזה, הקצה ייקשר לרתמה (השרך שנועל את הקשר), והחבל עצמו יהיה זה שמשחרר אותו.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...