קשרים עם שליטה מרחוק

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קשרים עם שליטה מרחוק הם קשרים שניתן להתיר, להדק, לכוונן או להזיז, בלי שנמצאים ממש לידם, כלומר - מרחוק. אפשרות זו היא שימושית ביותר במצבים בהם נדרש פתרון תקלות. יש מגוון של קשרים כאלה, ונתאר כאן כמה מהם.

להדק מרחוק

קשר מוט

קשר מוט ניתן להדק מרחוק. זה שימושי במיוחד בהתחברות לתחנה על מדף גדול, למשל, כאשר רוצים לעמוד בקצה המדף ולטפל בחבל או לראות את המטפס השני. או בכל מקרה בו רוצים לעמוד רחוק מן העגינה, אבל לא בטוחים כמה חבל נכון להשאיר.

כדי לעשות זאת, לוקחים את שני החבלים שיוצאים מהקשר, וגם את הלולאה המרכזית, ומתרחקים כמה שרוצים. כשמגיעים קצת לפני המקום בו רוצים להיות, מושכים את החבל שאמור להיות לא מועמס, ומהדקים את הקשר מרחוק.

לולאה מתהדקת

זהו קשר שיכול לשמש גם לפתיחה מרחוק (ראה בהמשך - קשר נפתח), וגם להידוק מרחוק. הלולאה מתהדקת במשיכה בחבל אחד שיוצא מן הקשר (ונפתחת במשיכה בחבל השני - השרך.

להתיר מרחוק

קשר סייסים

שימושי במקרים שבהם צריך לקשור, ואז לשחרר את הקשר מרחוק. קשר סייסים היה בעבר שימושי לגולש אחרון. הטכניקה היא לגלוש על חבל אחד ולהשתמש בחבל שני, דק ולא חזק במיוחד במיוחד, כדי לשחרר את החבל הראשי. זו למעשה וריאציה על גלישה עם חבל משיכה.

קשר נפתח

שהוא בעצם אותו קשר כמו לולאה מתהדקת (ראו למעלה), רק הצד השני...

להזיז מרחוק

תכונה זו מתייחסת בעיקר לקשרים בלתי מחליקים, שכמו שכבר אמרו עליהם, שיש להם את התכונה שהם דווקא כן יכולים להחליק... קיימים מספר קשרים שניתן להחליק על החבל מרחוק.

קשר בכמן

לקשר בכמן יש למעשה שתי נקודות חיבור. האחת, הפרוסיק, נועלת אותו, והשניה, הטבעת, מזיזה אותו. אם נקשור חבל לטבעת, נוכל למשוך את הבכמן מרחוק. זה אפילו יעבוד לשני הכיוונים. אם נדמיין משקולת תלויה על בכמן, בהרמה, הבכמן יעבוד בתור אלחוזר. בהורדה, אפשר למשוך בטבעת ואז הבכמן ישמש לבקרה על קצב ההורדה.

שימו לב, על הבכמן יש כל הזמן עומס, ובהורדה ארוכה הפרוסיק עשוי להישרף כתוצאה מהחיכוך בתוצאה מההזזה לאורך החבל ולהיקרע.

קשר פרוסיק צרפתי/ספרדי

קשר פרוסיק צרפתי אפשר למשוך מלמטה רק אם הוא על חבל כפול, כמו בגולש אחרון, למשל. אפשר להקליפ טבעת על כל חבל ולמשוך את הטבעת/טבעות מרחוק. הטבעות מפרידות את החבלים ומורידות את החלק העליון של הקשר, זה שיש עליו מעט עומס. גם בספרדי זה עובד באופן דומה.

קשר פרוסיק מקצה חבל

אם הקשר נעשה קרוב לקצה החבל, יוצאים ממנו שני חבלים, קצר וארוך. משיכה בקצה החבל, אליו מתחברת המשקולת, נועלת את הקשר על החבל. משיכה בחבל הארוך שיוצא מלולאת הבוהן, מורידה את הקשר לאורך החבל, גם תחת עומס.תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...