שמינית

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Figure 8.jpg
Pirana.jpg
Hornshuit1.jpg
Hornshuit2.jpg

שמינית היא אמצעי חיכוך שהיה פופולרי והופך פחות ופחות אצל מטפסים, אם כי לטיולי קניונינג הוא עדיין בשימוש רב. השם בא בעקבות הצורה: הספרה שמונה.

מבנה השמינית- עיגול קטן אליו מתחברת הטבעת של הרתמה (או התחנה) ועיגול גדול שבו מעבירים את החבל, ניתן באותה צורה להעביר גם שני חבלים.

בשמינית קל לווסת את כמות החיכוך במעבר החבל באמצעי החיכוך. ניתן, על ידי מעט אימון, לקבל דרגות שונות של חיכוך, וגם במצב בו החיכוך קטן ביותר הוא עדיין משמעותי. זה מתברר בקלות אם מנתחים את זוית המגע של החבל בשמינית. עובדה זו מביאה לכך כי השמינית טובה מאד לגלישה, ואפשר בנוחות לקבוע את קצב הגלישה הרצוי טרם הגלישה.

לצורכי איבטוח בטיפוס, השמינית מתאימה פחות, כי קשה לתת חבל במהירות. מצד שני, המצב בו החיכוך מקסימאלי אינו מוגדר היטב ולכן קשה יותר לבלום נפילה. בטיפוס בטופ-רופ הבעיה מורגשת פחות כי הנפילות יהיו תמיד לא חמורות ובמקדם נפילה אפס.

בגלל הצורה בה זורם החבל בשמינית, ובגלל החיכוך, הקיים תמיד בזמן מעבר החבל באמצעי חיכוך, השימוש בשמינית מפתל מאד את החבל. גם בגלישה, כאשר יש מתח על החבל, וגם באיבטוח בטיפוס, כאשר רוב הזמן אין מתח על החבל, החבל מתפתל, ועם הזמן הופך לפחות נוח לשימוש.

בעבודה עם חבלים סטאטיים, כמו בטופ-רופ, קשה לקחת ולתת חבל דרך השמינית כאשר אין עומס, בגלל החיכוך הקיים תמיד. במקרים כאלה ניתן לעבוד במצב של 'חצי חיכוך' או 'חצי שמינית'. כמובן שהחיכוך המופחת גם גורם לכך שקשה יותר לבלום נפילה במקרה הצורך.

קיימות שמיניות מסוגים וגדלים שונים, מכופפות, בזווית ישרה, עם מבנים דמויי קרניים לנעילת החבל ולהוספת חיכוך וכו'. אמצעי שמגיע לו איזכור מיוחד הוא ה"ג'וב". זוהי שמינית משופרת, עם הרבה דרכים להעברת החבל וקרניים להוספת חיכוך ונעילה, שהיה פופולארי מאד בחברות שסיפקו שירותי גלישה ממצוקים וביחידות חילוץ צבאיות (כדוגמת 669). הג'וב אינו מיוצר עוד ונחשב במידה רבה פריט לאספנים.

קיימת שמינית מרובעת שיוצרת (לטענת היצרן, אבל לא באמת) פחות פיתולים בחבל, שמינית עם נקודת אחיזה מגומי כדי לא להיכוות מהחום, שמינית המחוברת קבוע לטבעת (פיראנה, קריטר וכו') , ושמיניות מסובבות, מפותלות , שמיניות מוגדלות לשימוש בחילוצים והגלשה ועוד.

יתרונות

  1. זהו מכשיר חיכוך פשוט, קל להבנה ולתפעול.
  2. השמינית נוחה לעבודה עם החבל -החבל זורם בקלות דרכה.
  3. קל לווסת את כמות החיכוך טרם הגלישה.
  4. מתאימה לשימוש במגוון רחב של קטרים.

חסרונות:

  1. לא מאפשרת הוספת חיכוך תוך כדי גלישה.
  2. לא מאפשרת נעילה קלה של אמצעי החיכוך תחת עומס.
  3. יוצרת פיתולים בחבל.
  4. לא נוחה בחבל כפול (יוצרת הצלבות בין החבלים).
  5. לא תתאים לשימוש בקטרים נמוכים יחסית.

לסיכום: השמינית זהו מכשיר החיכוך הנפוץ ביותר בתחום הקניונינג תודות ליכולת התפעול הקלה ולהבנה הפשוטה, הוא אינו מכשיר חיכוך המשמש כיום מטפסים אך משמש כמעט כל גולש קניונינג מתחיל/ מנוסה.אופני שימוש בשמינית

Huitmodes.jpg
Huitlock.jpg

1. אופן השימוש הרגיל בשמינית. באופן דומה אפשר להשתמש גם בחבל כפול.

2. ניתן להפחית באופן משמעות את כמות החיכוך על ידי שימוש בשמינית עם חצי חיכוך.

3. אילתור של השמינית לשימוש בדומה לשטיכט.

4. ניתן לחבר שמינית לגלישה כך שהיא תינעל אוטומטית.


5. שמיניות עם קרניים ניתן לנעול על הקרניים. הנה שתי דוגמאות:

Huithornslock.jpg
קריאה נוספת

אוסף מדהים של אמצעי חיכוך ואביזרים שונים


תרמו לדף זה: מיכה יניב, U.K.R ואחרים...