קשר מרינר

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קשר מרינר עם קשר איטלקי על הטבעת
קשר מרינר עם ליפופים על הטבעת במקום קשר איטלקי

קשר מרינר (באנגלית: Marinner knot) למרות השימוש בתואר "קשר" הוא למעשה קביעה מחליקה על טבעת, אבל עם נעילה, בדומה לנעילת אמצעי חיכוך. נוח לקשור מרינר עם פרוסיק ארוך, אבל אפשר גם עם רצועה או חבל קצר. הקביעה הנפוצה בקשר מרינר היא קשר איטלקי, כמו באיור הראשון. באיור השני מוצגת גירסה של קשר מרינר ללא איטלקי אלא עם שני ליפופים של הפרוסיק על הטבעת, שנותנים קצת חיכוך.

מכיוון שהשימוש העיקרי בקשר מרינר הוא עם איטלקי, הוא מהווה למעשה מעין אילתור לאמצעי חיכוך עם חבל קצר.

מקור

קירבה לקשרים אחרים

קשר מרינר הוא קשר איטלקי בשימוש קצת שונה.

איך קושרים אותו?

קושרים עם פרוסיק ארוך קשר פרוסיק על החבל, עם המשך הפרוסיק בונים קשר איטלקי על הטבעת ונועלים אותו. הנעילה היא על ידי מספר ליפופים של הפרוסיק על החבל. מתקבל קשר פרוסיק על החבל, כאשר הפרוסיק מתוח לעגינה, וניתן להתיר אותו תחת עומס.

תכונות ושימושים

קשר מרינר הוא קשר לשימוש מתקדם בפתרון תקלות על חבל, כמו בחילוץ מוביל. משתמשים בו בכל מקרה בו עשוי להיות צורך להתיר את הקשר תחת עומס, ללא שימוש באמצעי חיכוך. קשר מרינר עשוי לעזור בסיטואציות של חילוץ, מתיחת חבלים והרמה והורדה של משאות או אנשים. שימוש נוסף יכול להיות בהחלצות מעיגון.

מרינר נוח לנעילה הדוקה של חבל מתוח לעגינה, ללא אמצעי חיכוך. כדי לקבל זאת מתחברים לחבל מתוח בעזרת פרוסיק ארוך, בקשר פרוסיק, למשל, ועם המשך הפרוסיק קושרים קשר איטלקי לטבעת של העיגון, מצמצמים כמה שיותר ונועלים.

הנעילה של המרינר, נעשית בהעברה של סוף הפרוסיק בין שני החבלים הארוכים. כאשר יש עומס, הם נמתחים ו"תופסים את השרך. מומלץ (אבל לא חובה) להעביר לולאה (שלב 4 בציורים) במקום את סוף הפרוסיק ((שלב 3 בציורים), וכך נוח יותר לפתוח את הנעילה תחת עומס רב.

לקריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...