רצועות

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רצועות (באנגלית: webbing, בצרפתית: sangle) שמשתמשים בהן בטיפוס הן סיבים שארוגים בצורה של סרט שטוח ורחב. רוב הרצועות עשויות מניילון, למרות שבשנים האחרונות רואים יותר ויותר רצועות דיינימה. רצועות ניתן לקנות על פי אורך דרוש ולקשור אותן בקשר מים. ניתן גם לקנות רצועות באורכים קבועים הנתפרות ומוכנות לשימוש בבית החרושת. רצועות תפורות קצרות משמשות לבניית ראנרים לטיפוס ספורטיבי. רצועות סגורות נקראות גם סלינג.

מרבית הרצועות מיוצרות מניילון או דיינימה. תכונות החומרים מפורטות כאן.

תכונות ברצועות

חוזק

עומס קריעה טיפוסי של רצועות תפורות כ - 2200 ק"ג ושל רצועות קשורות (בקשר מים) כ - 1800 ק"ג.

דינאמיות

רצועה נמתחת בערך כמו חבל סטאטי, כלומר שיעור ההתארכות שלהן הוא כ-2% תחת משקל גוף, כ-40% לפני קריעה. בניתוח של מערכות אבטחה למשל, נהוג להזניח את מתיחות הרצועות ולומר שמתיחותן היא "אפס" או שהן סטאטיות לגמרי או כמו כבל פלדה.

טענות אלה אינן נכונות אבל הן מהוות קירוב טוב למדי. תורמים לכך שני גורמים:

  1. הרצועות בהן אנו משתמשים הן כמעט תמיד כפולות (סגורות בקשר או בתפר), לכן הן מתארכות כחצי מהערך שצויין לעיל.
  2. כמעט תמיד הרצועות הן קצרות מאד ביחס לאורך החבל שיש במערכת. לכן ההתארכות שלהן תורמת מעט מאד להתארכות הכללית של כל המערכת. במקרים בהם החבל קצר ויש נפילה, כמו בהובלה במקדם נפילה גבוה החבל הוא דינאמי ונמתח הרבה יותר מן הרצועות.

למרות כל זאת, יש מקרים קיצוניים בהם עלולה להיות נפילה על רצועה בלבד (למשל - כשמטפס עולה מעל התחנה כדי "רק כדי לסדר משהו" ונופל כשהוא מחובר רק לזנב פרה מרצועה). במקרה כזה ההתארכות של הרצועה תיחשב ככלל ההתארכות של המערכת.

קשרים ברצועות

קשר מים

קשר מים הוא הקשר השימושי ביותר ברצועות, והוא גם חזק מאד, בעיקר מכיוון שהוא לא מעוות את הרצועה וקל לקשור אותו. קשר מים עשוי לזחול לפעמים, בהעמסה חוזרת, ומומלץ לבחון את השרכים לעיתים.

קשר דייגים כפול

קשר דייגים כפול הנקשר באופן מדוייק (כלומר, בלי שהרצועה תתלפף סביב עצמה) הוא הקשר החזק ביותר לרצועות. הוא לא מקובל בשימוש כי קשה לקשור אותו נכון ומסודר ברצועות.

ריכוז מאמצים וקריעת שפה

ריכוז מאמצים הוא תופעה שבה באיזור מצומצם יש הגדלה משמעותית של המאמץ, שעלולה להביא לכניעה של החומר שם. הסוג המסויים של ריכוז מאמצים המתרחש ברצועות נקרא קריעת נייר והוא קשור לקשרים ברצועות (בעיקר קשר משקפים). בגלל המבנה השטוח של הרצועות, כל קרע קטן בשפה של רצועה עלול לגדול במהירות ולהפוך לכשל של כל הרצועה. הריכוז של קווי הכוח בקצה הקרע מתבטא בריכוז מאמצי המתיחה בשטח קטן, ואיזור זה נקרע. ככל שהקרע גדל, יותר קוי כוח מתרכזים בקצה הקרע ושוב, הקרע גדל. תופעה דומה כשהרצועה נמשכת לא לארכה אלא באופן שקצת מעוות אותה. במקרה כזה, רק חלק קטן משטח הרצועה נושא את העומס וכל המאמץ מתרכז שם. זה דומה לקריעה של פלסטר או רצועת פלנלית, רק ששם אנחנו בכוונה מתחילים מן השפה, כדי שיהיה לנו יותר קל לקרוע אותה.

זה דומה מעט לכשל בגלל ריכוז מאמצים בקורה קשיחה, אבל שוב, קיצוני יותר כי הרצועה אינה קשיחה והחלק הקרוע יכול להיפתח ולהעביר את הכוח לקצה של הקרע יותר בקלות. ברצועות, בניגוד לקורות, יש הבדל במיקום הפגם ופגמים על השפה מחלישים את הרצועה הרבה יותר מחור באמצע הרצועה, למשל. חשוב להזכיר גם שרצועות מתמודדות היטב עם מאמצי מתיחה, והן משנות את צורתן כמעט ללא התנגדות תחת מאמצים אחרים: דחיסה, כפיפה ופיתול.

קשר משקפים ברצועה סביב עמוד
רצועת דיינימה שנקרעה בקשר משקפים

בקשרים ברצועות, במיוחד קשרי חביקה כמו בקביעה הנבנית משתי רצועות שלובות זו בזו, או מרצועה וחבל (girth hitch) או רצועה וכבל. זה דומה גם בקשר הנראה בתמונה של רצועה על מוט, שנקרא קשר משקפים או לפעמים "קשר סכין", ובו הרצועה עלולה לחתוך את עצמה.

בקשר כזה, מקבלים את שתי התופעות שתוארו. קודם כל, השפה של הרצועה נשחקת תחת עומס ברצועה האחרת (או בחבל או בכבל). זה גורם להופעה של קרעים קטנים בשפת הרצועה. בהמשך, הקרעים הקטנים גדלים במהירות עד לכשל של הרצועה. בתמונה נראית רצועת דיינימה שנקרעה בקשר כזה תחת משקל גוף!

מקובל, באופן כללי, שרצועות טובולריות רגישות פחות לקריעת נייר מרצועות שטוחות. זה בגלל שלרצועות טובולריות אין ממש שפה. הן שטוחות בכיוון הזה רק מתוך מקריות, ולמעשה אפשר להרחיק כל קרע קטן מן השפה על ידי גלגול הרצועה, כך שלא יהיה על השפה אלא יותר כמו חור באמצע הרצועה.

חלוקה על פי שימוש

הארכות

ראנרים

עגינות גולש אחרון

רתמות מאולתרות

חלוקה על פי מבנה

רצועות מיוצרות בשתי צורות מבנה עיקריות: רצועות שטוחות, בעלות חתך מלבני, ורצועות טובולריות, בעלות חתך גלילי.

רצועות שטוחות

לרצועות שטוחות מבנה מלבני מלא. מכיוון שהן ארוגות כיחידה אחת, הן בדרך כלל קשיחות יותר ופחות רכות ונעימות. רצועות שטוחות גם נחלשות יותר בעקבות קרעים בשפה.

רצועות טובולאריות

לרצועות טובולריות (כלומר - צינוריות, או חלולות) יש, כאמור, חתך בצורת גליל פחוס, או מלבן חלול. מבנה זה מאפשר כיפוף קל של הרצועה והרצועות הטובולריות הן יותר רכות ומתקפלות הן גם מתהדקות טוב יותר בקשרים. בגלל המבנה החלול, לרצועה טובולרית אין, למעשה, שפה, והיא נחלשת פחות משיפשופים וקרעים קטנים מאשר רצועה שטוחה.

חלוקה על פי חיבור

מפרידים בין רצועות קשורות ורצועות תפורות. השימוש בהן דומה.

רצועות קשורות

רצועה שנחתכה באורך הרצוי ונקשרה בקשר מים. זהו הקשר היחיד המתאים לקשירת רצועות. רצועות קשורות משמשות להארכות, לחלוקת משקל ולשימושים כלליים בטיפוס טבעי ובטיפוס מלאכותי. שתי מידות מקובלות לשימוש של רצועות קשורות הן 60 ס"מ (רץ) ו-120 ס"מ (2רץ). לרצועת ניילון קשורה עומס קריעה סטאטי טיפוסי של 1800 ק"ג.

בטיפוס טבעי מקובל השימוש בראנרים ארוכים מרצועות קשורות, כיוון שמעוניינים לפעמים לפתוח את הקשר כדי להשחיל את הרצועה, או לתקוע את הקשר בחריץ. קשר מים נוטה לזחול עם הזמן ויש לוודא כי השרכים שלו ארוכים מספיק.

רצועות תפורות

אלה הן רצועות באורך סטנדרטי שתפורות בבית החרושת. רצועות תפורות קצרות משמשות כראנרים בטיפוס ספורטיבי. מידה סטנדרטית של רצועות ארוכות יותר היא 60 ס"מ ונקראת בשם רץ. קיימות גם רצועות 2רץ, 4רץ וכו'. ראנרים נתפרים במידה קצרה מרץ: 1/2רץ למשל. לרצועת ניילון תפורה עומס קריעה סטאטי טיפוסי של 2200 ק"ג.

רצועות תפורות הן חזקות מרצועות קשורות, אך מקובל שהן בטיחותיות יותר, מאחר והקשר עלול להיפתח, ותפר - לא.

חלוקה על פי חומר

רצועות ניילון

רצועות ניילון

רצועות ניילון יהיו בדרך כלל צבעוניות, ורחבות יותר. ראנרים מרצועות ניילון יותר נוחים לאחיזה ולמשיכה. וזה שימושי באייד ובטיפוס ספורטיבי, בעבודה על פרוייקטים, למשל. רצועות ניילון נמכרות גם על פי מטר (מגליל) ואפשר לקשור אותן בקשר מים ליצירת סלינג.


רצועות דיינימה/ספקטרה

סלינג דיינימה

רצועות דיינימה/ספקטרה הן לבנות וחלקות מאד למגע. מכיוון שזהו חומר הרבה יותר חזק מניילון, רצועות דיינימה יכולות לעמוד בעומסי קריעה דומים גם אם יש בהן הרבה פחות חומר. לכן - כל הרצועות הדקות מאד, והראנרים הקלים - הם דיינימה. רצועות דיינימה לא מחזיקות קשרים היטב, ולכן אין לקשור אותן אלא הן מגיעות תפורות בלבד. אין לקשור רצועות ספקטרה!


רצועות משולבות דיינימה וניילון

סלינג משולב דיינימה/ניילון. הסיבים הצבעוניים הם ניילון, הלבנים - דיינימה

ברוב הרצועות הנמכרות יש גם סיבים לבנים (דיינימה) וצבעוניים (ניילון) יחד. הרעיון הוא לקבל משהו שגם יותר קל וחזק, וגם יכול להחזיק קשרים יותר טוב.רצועות סופגות אנרגיה

סקרימר פתוח וסגור

או כפי שהן קרויות "סקרימרים" (screemer), הן רצועות התפורות במספר תפרים חלשים הנפתחים בעומס נמוך (200-300ק"ג) ובכך מורידות את העומס בזמן בלימת נפילה. סקרימרים שימושיים במיוחד בעגינות גבוליות כמו ברגי קרח.

חיבור חבלים ורצועות

כללי פסילה

כללי הפסילה לרצועות דומים למדי לכללי הפסילה לחבלים.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...