שרכים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שרך (באנגלית: rope end) הוא קצה החבל הבולט מקשר. מקובל להתייחס לשרך קצר בלבד, כך שלקשרי קצה חבל שרך אחד בלבד, לקשרי חיבור חבלים שני שרכים. ניתן להתחכם ולומר כי לקשרי קצה חבל שרך אחד קצר ואחד ארוך (החבל עצמו), ולקשרי חיבור חבלים שני שרכים קצרים ושניים ארוכים. אורך השרך משפיע באופן חזק על בטיחותו של קשר.

אורך של שרכים

אורך מינימאלי של שרכים

אורך השרכים המינימאלי מושפע מקוטר החבל, מהנוטביליטי שלו וממידת ההידוק של הקשר.

את הסיבה לכך שאכן יש אורך מינימאלי של שרכים אפשר להבין מהגדרת המהות של חבל:

חבל הוא אמצעי המאפשר להעביר כוח על פני מרחק רב. חבל מעביר את הכוח בכיוון משיכה בלבד, אך הכוח יכול לעבור גם במסלול לא ישר (זאת לעומת מוט, המאפשר להעביר כוחות משיכה וגם דחיפה, אבל רק במסלול ישר, וכבל, המאפשר לדחוף במרחקים קצרים בלבד).

למעשה, גם חבלים יכולים להעביר כוחות של דחיפה, אבל רק למרחקים קצרים מאד - מסדר גודל של קוטר החבל בעצמו (כלומר - האורך יהיה כפולה קטנה של קוטר החבל). הערך המדוייק תלוי במבנה החבל ובחומר ממנו הוא עשוי ובעצם בנוטביליטי שלו. בכל מקרה, סדר הגודל נשאר של קוטר החבל. המשמעות היא, שאורך השרך צריך להיות גדול מהמרחק שהחבל יכול להעביר כוחות דחיפה, אחרת הקצה עלול להידחף במקרה אל תוך הקשר ולהתיר אותו.

מקובל להציג את האורך המינימאלי לשרך ככפולה של קוטר החבל, והוא תלוי, כאמור בסוג החבל (בקוטר ובקושי של החבל).

בחבלי ליבה ומעטפת כמו שאנו משתמשים בטיפוס, גלישה, קניוינינג ומערנות מקובל שאורך השרכים צ״ל בין פי חמישה לפי עשרה מקוטר החבל. במקרים מיוחדים דרוש שרך ארוך יותר, כמו בקשר בוהן כפול לחיבור חבלים לגולש אחרון, למשל.

אורך מקסימאלי של שרכים

אין באמת אורך מקסימאלי לשרכים, אלא שלא נהוג להאריך אותם שלא לצורך. לשרכים ארוכים מדי יש מספר חסרונות:

  1. הם מבלבלים. אם השרך ארוך, ההבדלה בין השרך ובין החבל אינה ברורה, ומישהו עלול להשתמש בשרך במקום בחבל.
  2. זה מבזבז חבל. אמנם לא הרבה, בדרך כלל, אבל עדיין מבזבז.
  3. זה נחשב לסגנון גרוע. יש הרגשה שמי שלא מקפיד בקשרים שלו, על הצלבות, על שרכים וכו', אולי גם לא מקפיד בדברים אחרים: איבטוח, עגינות, וכו'. זה אולי לא נכון באופן גורף, אבל כך מקובל.

כללי אצבע

  • מקובל כי אורך שרך מינימאלי בחבלים הוא בין פי 5 לפי 10 מקוטר החבל.
  • בחבלי ליבה ומעטפת המשמשים לטיפוס ולגלישה כלל אצבע נוח הוא שאורך השרכים יהיה בין רוחב של כף יד לבין אורך של כף יד. זה מתאים לחבלים בקטרים שבין 9מ"מ ל-11מ"מ.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...