קשר פרוסיק

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קשר פרוסיק עם שני ליפופים (שלב 3) ועם שלושה ליפופים (שלב 4)

קשר פרוסיק (באנגלית: Prussik knot), שלפעמים קוראים לו קשר פרוסיק רגיל, הוא הפשוט והבסיסי ביותר מכל הקשרים בקבוצת הקשרים הבלתי מחליקים. הוא פשוט עד כדי כך שאפשר לקשור אותו ביד אחת. קשר זה מתהדק על החבל תחת עומס וקשה להזיז אותו אחר כך. כמו כן קשה מאד להסיעו על החבל כשהוא מועמס.

קשר פרוסיק הוא למעשה קביעה על החבל. הקשר הומצא על ידי מטפס ההרים האוסטרי דר' קרל פרוסיק והוצג בספר הדרכה לטיפוס הרים שיצא לאור באוסטריה בשנת 1931 כעזר לטיפוס על חבל.

קרבה לקשרים אחרים

מבחינת השימוש, קשר פרוסיק הוא הבסיסי ביותר מקטגוריית הקשרים הבלתי מחליקים. הפונקצייה הזו, של התחברות באמצע חבל, שניתן לשנות את מיקומה בקלות, מיושמת גם על ידי קשר היידן (ברצועה), קשר פרוסיק צרפתי, קשר קלמהייסט ואחרים.

מבחינת הצורה, קשר פרוסיק קרוב לקשר משקפים. הוא מתחיל בקשר משקפים סביב החבל (שלב 1 בתמונה) וממשיך בליפופים נוספים. לקשר פרוסיק יש שתי וריאציות שימושיות: עם שני ליפופים סביב החבל (שלב 3 בתמונה), ועם שלושה ליפופים (שלב 4 בתמונה).

איך קושרים אותו

כבר אמרנו...

תכונות ושימושים

התכונות של קשר פרוסיק: האפשרות לקשור אותו ביד אחת, והעובדה שהוא לא משתמש בהרבה חבל, הופכות אותו לשימושי במקרים רבים בפתרון תקלות.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...