חילוץ מוביל

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מבוסס על מאמרו של דניאל פייקס ז"ל שנפל אל מותו בקיץ 1989 באלפים הצרפתיים. המאמר המקורי פורסם לראשונה בעלון המועדון האלפיני בקיץ 1993.

חילוץ מוביל Leader rescue הוא שם כללי לפתרון המקרה בו המוביל נפל ונפגע. הפתרון המתואר כאן הוא לזוג המוביל בחבל יחיד (single rope). העיקרון הכללי הוא לטפס אל המוביל, לשחרר את חבל ההובלה ולהשתמש בו לגלישה עד למטה. חשוב לכל מטפס שיידע לחלץ את בן הזוג שלו. עם זאת, חילוץ כזה הוא מורכב ומומלץ להתאמן עליו במספר וריאציות לפני שנדרשים לבצע אותו במקרה אמת.

מבוא

המאמר מתאר פתרון למצב בו המוביל נפל, איבד את הכרתו ויש לחלצו, כאשר בן הזוג שלו (אתה), הוא היחיד בסביבה ועליו מוטלת עבודת החילוץ. ברור, שכאשר המוביל תלוי על עגינה קרובה (שהיא במרחק הקטן מחצי אורך החבל מן התחנה), יש באפשרותך להוריד אותו עד לתחנה בה אתה נמצא, ולהמשיך בגלישה משם.

כאשר העגינה האחרונה, עליה תלוי המוביל, רחוקה יותר מחצי אורך החבל, מתעוררת בעיה ופתרון אפשרי שלה מתואר כאן. זהו פתרון כללי המתאים למצב הקשה ביותר, ובד"כ מספיק להשתמש רק בחלק מן השלבים המתוארים כאן, על פי הצורך. בכל מקרה עדיף להזעיק עזרה ולקרוא לצוות חילוץ אם אפשר.

שלב א: החלצות מעיגון

החלצות מעיגון

אם אמצעי החיכוך נמצא על עגינה נפרדת (על התחנה, למשל), נעילת אמצעי החיכוך תספיק. אם המוביל תלוי על אמצעי החיכוך המחובר ישירות לרתמה שלך, עליך לנעול את אמצעי החיכוך ולהעביר את העומס לרצועה (או פרוסיק) העוקפת אותך, המאבטח, ומחברת את חבל ההובלה ישירות לעגינה. כדאי להשתמש באמצעי המאפשר שחרור תחת עומס כגון קשר מרינר או פרוסיק צרפתי. באופן כללי מומלץ להחזיר את אמצעי החיכוך כך שהפצוע לא יהיה תלוי רק על פרוסיק. חשוב לשים לב כי העגינות בתחנה יכולות לשאת עומס בכיוון הנכון. בדרך כלל יהיה הכיוון בחילוץ כלפי מעלה, הפוך מכיוונן של עגינות "רגילות".

שלב ב: טיפוס אל המוביל

הטיפוס אל המוביל יכול להיות בכל דרך שהיא. טיפוס חפשי עם אבטחה עצמית (פרוסיק, שאנט, ג'ומאר וכו'), עדיף על טיפוס על החבל במקרה זה כדי לא להעמיס את העגינה עליה תלוי המוביל. במקרה שאין אפשרות כזו (אם המסלול קשה מדי, למשל), עליך להגיע אל המוביל בטיפוס על החבל (כנ"ל: פרוסיקים, גו'מארים וכו'). כשהגעת אל המוביל עליך לבדוק את העגינה עליה הוא תלוי ולשפר אותה לפי הצורך, כך שלא תהיה סכנה של נפילה נוספת. לאחר מכן בדוק את מצבו של המוביל וטפל בו טיפול ראשוני במידת האפשר (חוסם עורקים או כל דבר דחוף אחר).

כעת, עליך לשחרר את החבל כדי שתוכל להשתמש בו לגלישה מן המסלול. לשם כך עליך לתלות את המוביל על העגינה ולחבר אליה את החבל בנפרד. רצוי שתליית המוביל על העגינה תיעשה בעזרת קשר מרינר, כך שאפשר יהיה לאחר מכן להתיר את החיבור הזה תחת עומס.

שלב ג: שחרור החבל והכנתו לגלישה

רד למטה, אם בגלישה על החבל, או בטיפוס עליו (פרוסיקים, למשל). בהגיעך אל התחנה שחרר ממנה את החבל, פרק אותה וטפס בחזרה אל המוביל, תוך איסוף העגינות בדרך (ניקוי המסלול).

שלב ד: גלישה

העבר את מרכז החבל בעיגון וגלוש עם הפצוע בצורה הבאה: מאמצעי החיכוך המחובר לחבל, הוצא שתי רצועות, שאחת מהן תתחבר אל הפצוע, והשניה אליך. על אמצעי החיכוך להיות בגובה העיניים שלך, ועל רגלי הפצוע להיות מעט גבוהות מרגלי המחלץ (גלישה עם אמצעי חיכוך גבוה). אם המסלול אינו שלילי, כדאי שהפצוע יהיה על גב המחלץ ואז צריך להצמיד אותו לגב בעזרת רצועה ארוכה נוספת. גלוש עם הפצוע עד לקצה החבל, נעל את אמצעי החיכוך, בנה עגינת גולש אחרון, התחבר אליה, משוך את החבל אליך, העבר אותו בעיגון וגלוש הלאה. המשך כך עד הקרקע.

זכור כי בגלישת מולטי-פיץ', החבל נוטה להתקע בגלל חיכוך יתר בעגינות ועל הסלע ולעיתים קרובות קשה למשוך אותו מן התחנה הבאה. במהלך חילוץ חבל תקוע מהווה בעיה קשה אף יותר, ויש לנקוט את כל האמצעים כדי למנוע מצב כזה. כדאי כמעט תמיד להשאיר טבעת או לינק בעגינת הגלישה, כדי להפחית את החיכוך. לפעמים יש להשאיר גם רצועה להארכה כך שהחבל לא יעבור על שפת מדף או מדרגה (במיוחד בחבל כפול, שיש בו קשר באמצע המגדיל את סיכויי התקיעה).

דגשים נוספים

חשוב לזכור שבכל מקרה אסור לקחת סיכונים, ולמחלץ אסור להפגע בזמן החילוץ, כי אז ישנם שני פצועים בשטח, ללא אנשים נוספים היכולים לעזור או לקרוא לצוות חילוץ.

בכל מקרה בו יש אפשרות להזעיק צוות חילוץ תוך זמן סביר (מספר שעות), זהו הפתרון העדיף. בתחומי הארץ זהו תמיד הפתרון הבטוח והטוב ביותר.

הפתרון המתואר כאן הוא כללי ומסובך, יחסית. כפי שכבר נאמר, ייתכנו פתרונות פשוטים יותר במצבים שונים (למשל כאשר מטפסים בחבל כפול). בכל מקרה, יש לשקול את האפשרויות ולבחור בפתרון הבטוח והמהיר ביותר.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...