כיווני משיכה בקשרים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כיווני משיכה בשלושה מקרים בקשר בוהן על שני חבלים: # קשר מים, שהוא בוהן כפול, המשמש כקשר חיבור חבלים, משיכה בכיוון החבלים # לולאת בוהן במשיכה מהלולאה ומהחבל # לולאת בוהן כמעקף לקטע חבל פסול או לתלייה של משא באמצע חבל (זהו למעשה - קשר בוהן כפול. ניתן לראות בבירור כי המשיכה יוצרת ניפים ממש ביציאה מן הקשר ומרפה את הקשר. החיצים האדומים מראים על נקודות השבירה

כיוון המשיכה של החבלים ביציאה מן הקשר (Pull direction in knots) משפיעים על חוזק הקשר בשימוש מסויים. משיכה של החבלים בכיוון אחר, תגרום לעיוות הקשר וליצירת ניפ חדש, שהוא בעצם חיצוני לקשר, ולכן אין חיכוך בין החבלים לפניו. במקרה כזה עלולים לקבל הפרש של עשרות אחוזים בחוזק הקשר.

לדוגמה: באיבטוח של קשר הצלה בעזרת קשר אלף, אם האיבטוח נעשה על החבל הלא נכון, הקשר מתעוות והוא חלש יותר.

ועוד אחת: יש שלוש צורות לשימוש בקשר בוהן על שני חבלים: קשר מים, לולאת בוהן וקשר בוהן כפול. בשתי הצורות הראשונות הקשר חזק יותר. כאשר המשיכה היא בצורה השלישית, נוצרות שתי "שבירות" ביציאה מן הקשר (ניפים), הקשר חלש יותר ונוטה להתגלגל.

זו צורה שנחשבת לא נכונה לשימוש בקשר. כך גם שימוש בלולאת שמונה סביב עץ או בולדר (במקום בקשר הצלה), כלולאה באמצע חבל (במקום לולאת פרפר אלפיני) ועוד. המקרה היחיד בו כן משתמשים כך בקשר הוא בחיבור חבלים בקשר בוהן כפול בגולש אחרון. זה נעשה למרות שקשר זה חלש משמעותית מקשרי חיבור חבלים אחרים, בגלל התכונה של קשר בוהן כפול לעבור פינות בקלות.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...