קשר בוהן

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קשר בוהן/קשר סבתא

קשר בוהן (באנגלית: Overhand knot) הוא הקשר הפשוט ביותר האפשרי. הוא נקרא לפעמים קשר סבתא. הוא נוצר על ידי מעבר קצה החבל בתוך לולאה בחבל.

קשר בוהן אינו מאד שימושי בעצמו אך הוא משמש כבסיס לקשרים אחרים. על בסיס קשר בוהן ניתן לבנות לולאת בוהן, שהיא פשוט קשר בוהן כפול, הנקשר על לולאה בקצה החבל (או באמצע החבל). בלולאת בוהן לא משתמשים בד"כ מפני שהיא מתהדקת מאד תחת עומס וקשה להתרה.

קירבה לקשרים אחרים

לולאת בוהן, כאמור, היא קשר בוהן על לולאה. זהו בדיוק אותו קשר בוהן כפול המשמש חיבור חבלים לגולש אחרוןקשר מים וקשר דייגים גם הם קשרי חיבור חבלים המבוססים על קשר בוהן, בשתי צורות שונות. קשר מים גם הוא קשר בוהן כפול, אבל עוקב, והוא מתייחס לקשר בוהן כמו שקשר פלמי מתיחס לקשר שמונה. קשר דייגים מתייחס לקשר בוהן כמו שקשר דייגים כפול (קשר א"א) מתייחס לקשר לופת (קשר א').

קשר שמונה הוא קשר בוהן בתוספת של חצי ליפוף של הלולאה. קשר לופת הוא קשר בוהן עם שתי לולאות (וגם נקרא: Doube Overhand knot).

לסיום נזכיר שלמרבית הפליאה, גם לולאת פרפר אלפיני בנויה משני קשרי בוהן שזורים זה בזה.

תכונות ושימושים

קיימים מספר שימושים לקשר בוהן:

  1. קשר בוהן כפול, לחיבור חבלים בגולש אחרון.
  2. קשר מים לחיבור רצועות או לסגירה של רצועה לסלינג.
  3. קיבוע של חלוקת משקל במקום מסוים, כמו בקורדלט.
  4. שימוש כללי, בכל מקום שצריך קשר פשוט שאינו נושא עומס ולא מתהדק.

פעם היה מקובל להשתמש בקשר בוהן לאיבטוח קשרים, אך הוא הוחלף בקשר לופת. קשר דייגים כפול נחשב טוב יותר מקשר דייגים, ולכן הפסיקו במידה רבה לחבר איתו חבלים.

לקריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...