קשר הצלה

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קשר הצלה מאובטח בקשר לופת

קשר הצלה (באנגלית: Bowline) הוא קשר הבנוי בעזרת קצה החבל על החבל עצמו ויוצר לולאה גדולה. קשר הצלה מתאים במיוחד ליצירת עגינות על ידי קשירת קצה החבל סביב עצמים גדולים כגון עצים או בולדרים, בגלל הזווית הגדולה בין החבלים בלולאה.

ניתן לשפר את קשר ההצלה ע"י הכנסת ליפוף נוסף בתוך הקשר. קשר זה נקרא קשר הצלה כפול (Double Bowline), והוא מיותר לגמרי. בניסויים לא נתגלה שיפור בחוזק הקשר. המהדרין הופכים את הליפוף הכפול הזה לקשר מוט, שזה תוספת מיותרת על משהו שהיה מיותר מלכתחילה.

מקור

המקור של קשר הצלה הוא כחבל למקרה חירום המחובר לחרטום של ספינה (השם - bowline הוא חיבור של bow - חרטום, line - חבל) ומיועד לזריקה למים למקרה שמישהו נופל מן הסיפון. קשר הצלה מתאים לכך, בין השאר כי הוא ניתן לקשירה ביד אחת.

קירבה לקשרים אחרים

קיימים מספר רב של קשרים שהם קשר הצלה בוריאציות שונות: קשר הצלה באמצע חבל (bowline on a bight), קשר הצלה עם מספר כריכות, קשר הצלה כפול ועוד.

קשר הצלה יוצר, אמנם, לולאה סביב עצם חיצוני, אך אינו נחשב ללולאה ואינו קרוב ללולאות אחרות. קשירתו דורשת שימוש בקצה החבל, ולכן, למעשה, הוא קשר קצה חבל.

קשר אורגים, שהוא קשר חיבור חבלים המתאים לחיבור חבלים שונים בקוטרם, הוא קשר במבנה זהה לקשר הצלה, אך שנקשר בצורה אחרת.

תכונות ושימושים

קשר הצלה אינו בטיחותי וחובה לאבטח אותו. המקרים בהם העומס נרפה וחוזר, הקצה עלול לברוח החוצה ולהתיר את הקשר. קשר הצלה לעולם יבוא מאובטח. אפשרות מקובלת לאבטחה היא בקשר בוהן או בקשר לופת (עדיף, כמו בתמונה). 
אפשרות נוספת לאיבטוח קשר הצלה היא מה שקוראים סיומת יוסמיטי או "איבטוח 669".

ניתן לראות את ההבדל הברור בין הזווית בקשר הצלה לבין הזווית בלולאת שמונה. הראשון מתאים יותר לעצמים רחבים, והאחר לקשירה לטבעות ומשיכה במקביל לחבל. משתמע מכך כי לקשירה לרתמה מתאימה יותר לולאת שמונה, אבל קשר הצלה הוא ללא ספק מספיק חזק לזה.

קשר הצלה אינו מתהדק מאד תחת עומס, וגם לאחר העמסה ניתן להתיר אותו. מטפסים ספורטיביים, שעובדים על מסלולים קשים ונופלים הרבה, מעדיפים קשר הצלה על לולאת שמונה עוקב לחיבור לרתמה. הסיבה היא, שלמרות שברור כי לולאת שמונה מתאימה יותר לשימוש זה, כי היא קשר חזק ובטיחותי יותר מקשר הצלה, היא גם מתהדקת לאחר נפילות חוזרות ונשנות. קשר הצלה, לעומת זאת, ניתן להתיר בקלות, גם אחרי עומס גדול מאד. המצב של נפילות חוזרות ונשנות אופייני לטיפוס ספורטיבי, של מסלולים קשים על בולטים, ובד"כ העגינות במקרה כזה קרובות והנפילות קצרות, ולכן לא נדרש קשר חזק מאד וניתן להשתמש בקשר הצלה.

כאמור, קשר הצלה ניתן לקשירה ביד אחת.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...