לולאת פרפר אלפיני

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לולאת פרפר אלפיני

לולאת פרפר אלפיני (באנגלית: Alpine Butterfly loop) היא לולאה המיועדת לשימוש באמצע חבל ומשמשת בעיקר, אבל לא רק, בטיפוס אלפיני.

מקור

לולאת פרפר אלפיני התפתחה בטיפוס אלפיני כלולאה שיכולה לשמש גם באמצע וגם בקצה חבל.

קירבה לקשרים אחרים

לולאת פרפר אלפיני, קרובה לקשר פרפר אלפיני (שנקשר משני קצוות ומשמש לחיבור חבלים). שניהם, וגם קשר פוצ'קו-לאסלו, בנויים משני קשרי בוהן השלובים זה בזה.

כאמור, לולאת פרפר אלפיני מורכבת משילובם של שני קשר בוהן, בעוד ששילוב מוטעה של קשר בוהן עם חצי קביעה יכול ליצור וריאציה נוספת המכונה "לולאת פרפר אלפיני מוות". כינוי המרמז על הטעות באופן הקשירה של הלולאה.

תכונות ושימושים

כיווני המשיכה שלה הם כאלה שניתן להפעיל עומס על הלולאה בניצב לחבל מתוח. בטיפוס אלפיני, כאשר קשורים לעיתים יותר משני אנשים לאותו החבל, נהוג לקשור את כל אלה שאינם בקצוות בלולאת פרפר אלפיני. במקרה ואחד המטפסים נופל לקרווס (סדק בקרחון), למשל, כיוון המשיכה על הלולאה הוא בניצב לכיוון המשיכה על שני החבלים היוצאים ממנה.

הויכוח "לולאת שמונה או פרפר אלפיני" הוא עתיק יומין כמעט כמו הלולאות עצמן. המטפסים באירופה נחלקים לשתי קבוצות, האחת הטוענת כי אין הבדל ואפשר במקרה זה להשתמש גם בלולאת שמונה, והשניה הטוענת כי בקבוצה הראשונה יש בעיקר אנשים שלא הצליחו ללמוד את קשר הפרפר האלפיני...

מכיוון שכיווני היציאה של החבלים מן הקשר מתאימים גם למשיכה לאורך החבל, שימוש נוסף ללולאת פרפר אלפיני הוא "הוצאה" או "ביטול" של קטע מן החבל. זה שימושי במקרה של פסילות של קטעי חבל. כמובן, שניתן להשתמש בו גם לחיבור חבלים, ואז הוא נקרא קשר פרפר אלפיני.

בעומסים גבוהים (סד״ג של 14-15קילוניוטון) הקשר מתחיל להחליק, ואז הלולאה עלולה להיפתח. כמובן שעם טבעת מוקלפת - זה לא יקרה, אבל אם השתמשתם בלולאת פרפר אלפיני כדי לעקוף קטע פסול בחבל - הקטע הפסול עשוי לזחול החוצה מתוך הקשר. הסבירות שזה יקרה בשימוש רגיל היא נמוכה, מכיוון שלא מגיעים לעומסים כאלו.

איך קושרים אותו

עוד דרך לקשור לולאת פרפר אלפיני

כמו שמצוייר למעלה, או ככה:


קישורים חיצוניים

תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...