זנב פרה

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מאבטח בתחנה בוואדי ראם, עם זנב פרה מחבל
מטפס אלפיני מחובר לתחנה בזנב פרה מדייזי

זנב פרה (באנגלית: cow's tail, בצרפתית: queue de vache) הוא חבל קצר (או רצועה קצרה) הקשור לרתמה ובקצהו טבעת ננעלת. זנב פרה הוא שיטה נוחה ומהירה בהתחברות לתחנה בטיפוס ובגלישה עם אמצעי חיכוך גבוה.

זנב פרה הוא דרך מקובלת להתחבר לעגינה/תחנה. אין פריט ציוד מסויים או שימוש ייעודי מסויים לזנב פרה. זהו שם כללי לחיבור קבוע על הרתמה באורך מסויים, או מספר אורכים, שאותו ניתן לחבר לעגינה מיד כשמגיעים אליה. זנב פרה מתכוונן, עם רופ-מן, למשל, שימושי ביותר בעבודה על קירות טיפוס ובטיפוס מלאכותי.

היתרון הגדול של זנב פרה הוא במהירות החיבור: הוא תמיד מוכן על הרתמה.

יתרון נוסף הוא בבטיחות: אין כאן קשר שנקשר במצב לחץ, פחד, או אי נוחות. הכל מוכן בבית או בתחילת היום בתנאים רגועים וניתן לבדיקה נוספת.

זנב פרה מחבל, עם שני חיבורים לאורכים שונים: לולאת שמונה לרתמה, פרפר אלפיני באמצע החבל ולואה מתהדקת על טבעת בקצה

קיימות וריאציות רבות לבניית זנב פרה על הרתמה. כמה וריאציות מקובלות הן:

לשימושים בהם יש אפשרות נפילה במקדם נפילה עד 2, עדיף להשתמש בזנב פרה מחבל דינאמי, עם קשרים ולא תפרים, שמותאם לבלימת נפילות ולא בחבל סטאטי או רצועה תפורה שאינם מקטינים את כוח הבלימה באותה מידה. עם זאת, יש לזכור שההתארכות של המערכת בזנב פרה אינה גדולה בכל מקרה, וכוח הבלימה בנפילה כזו עלול להיות מסוכן.

שימושים בהם יש אפשרות נפילה במקדם גדול מ-2 (כמו בויה פראטה, למשל) מחייבים אמצעים לספיגת אנרגיה כמו סקרימר או KISA ולא מספיק זנב פרה פשוט.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...