דיינימה

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דיינימה, ספקטרה, HMPE ועוד מספר שמות, הם כולם שמות מסחריים לחומרים מקבוצת ה- high modulus polyethylene) HMPE). חומרים אלה חזקים ביותר ומשמשים למגוון צרכים, בין השאר צבאיים. בשל חוזקו של החומר משתמשים בו גם לייצור סיבים לחבלים ורצועות המחליפים את כבלי המתכת ברוקים והרצועות של הפרנדים.

נקודת ההתכה של דיינימה היא נמוכה למדי ועומדת על 135°C לערך, הוא עמיד לסוגים שונים של חומצות ומראה חולשה די קטנה לחשיפה של קרינת U.V (שמש), אין לו רגישות למים כלל (לא נחלש) ומשקלו הסגולי 0.98 (נמוך מזה של מים) ולכן הוא צף.

ל-HMPE יש מקדם חיכוך עצמי נמוך ביותר. הסיבים יוצרים יחסית מעט חיכוך זה עם זה והם מחליקים בקלות אחד על גבי השני. כלומר, קשרים ברצועה העשויה מHMPE מחליקים בקלות, הרבה יותר מקשרים ברצועת ניילון. בעבר היה מקובל שאין לקשור רצועוות דיינימה בשום אופן. דיינימה גם לא נמכרה כלל לפי אורך, אלא רק כרצועות תפורות. כיום מיוצרות רצועות דיינימה בשילוב עם סיבי ניילון, הנותנים להם חיכוך נוסף. רצועות אלה נמכרות גם לפי אורך.

ככלל, רצועות דיינימה תפורות, אין לחתוך ולקשור מחדש.

דיינימה היא חומר חזק אבל בעל התארכות נמוכה במיוחד. ההתארכות שלו מגיעה ל2% בכ-50% מעומס הקריעה שלו. מבחינה זו הוא דומה יותר לכבלי פלדה ואשר לחבלי ליבה ומעטפת. חומר זה מתאים לשימוש במצבים שאינם דורשים דינאמיות. נפילה על חבל HMPE בטיפוס, למשל, היא מסוכנת מאד. הכוחות המתפתחים במצב כזה הם גדולים ביותר ובלימת נפילה כזו עלולה לגרום חבלות פנימיות ושברים.

קיים היום קו שלם של חבלי עזר בקוטר 5.5מ"מ הבנוי מליבת דיינימה עם מעטפת ניילון רגילה. עומס הקריעה של חבלים אלה הוא בסביבות 1800ק"ג. זה מאפשר להנות מיתרונות הדיינמה ולעקוף (בצורה חלקית לפחות) את הבעיות של החלקה והמסה. שימוש נפוץ בחבלים מסוג זה הוא לקורדלט, בשל השילוב של חוזק וקלות משקל. זהו תחליף ראוי לקורדלט מחבל 7 מ"מ מסורבל (ופחות חזק). המוצרים הללו מוכרים בשמות שונים על פי היצרנים כמו Titan cord (BW) , Tech cord (Maxim), Gemini (BD). ניתן להשתמש בהם גם לפרוסיקים רגילים. הם מסוכנים בשימוש כללי, במיוחד לשימושים בהם עלול להווצר חיכוך רב (כמו גולש אחרון) משום שבמידה שמעטפת הניילון נפגמת, הליבה לא תשרוד הרבה זמן. לשימושים סטאטיים כמו טיפוס פרוסיקים, הארכות קצרות למאבטח וכו', לעומת זאת, הם מצויינים, וכמובן משפרים את בטיחות המערכת. כמובן שאין גם הרבה טעם להשתמש בהם כ"פיוז" במערכות הרמה.

פסילה

בשנים האחרונות מתאספות עדויות לכך שדיינימה אינו חומר מצויין כמו שחשבו. מול היתרונות הברורים של משקל נמוך ועומס קריעה סטאטי גבוה עומדים חסרונות כמו עמידות נמוכה בשחיקה וטמפרטורת התכה נמוכה.

יתרה מזו, נראה שלדיינימה אורך חיים קצר בהרבה מזה של ניילון. חברת Mammut, שמייצרת רצועות דיינימה דקות וקלות במיוחד, אומרת שיש להחליף אותן תוך 4 שנים לכל היותר. יש ניסויים המראים שדיינימה נחלשת, בשימוש רגיל, בסדר גודל של 40-50% תוך שנתיים.

גם התאונה המפורסמת של ג'ון שרמן, שבו נקרעה רצועת דיינימה לא פסולה או ישנה מאד, בקשר משקפים בתחנה זכתה לפרסום רב.

קריאה נוספת

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב, ליאון שופוטינסקי, דורון נצר, ואחרים...