קשר משקפים

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־01:37, 18 באוקטובר 2016 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (קריאה נוספת)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קשר משקפיים בין שתי רצועות
קשר שטוח וקשר משקפיים
קשר משקפיים על שמינית
קשר משקפיים כחביקה על פיתון

קשר משקפים (באנגלית: girth hitch או lark's foot) הוא צורה אחרת של קשר שטוח, כשהוא בנוי מאמצע החבל סביב רצועה, חבל אחר או לולאת פרוסיק. אותו קשר משקפיים ניתן לבנות גם סביב חפצים קשיחים: מוט, טבעת, שמינית, פיתון או בורג קרח. למעשה, אם נתעקש לדייק, זה לא קשר בכלל, אלא קביעה.

קירבה לקשרים אחרים

כאמור, קשר משקפים הוא וריאנט של קשר שטוח. גם קשר פרוסיק, מתחיל בקשר משקפים סביב החבל, ואז ממשיך בעוד סיבוב או יותר. גם קשר פולני (שגם הוא קביעה), הוא צורה של קשר משקפיים, על אמצע חבל.


תכונות ושימושים

קשר משקפים משמש לחיבור לולאת רצועה, או אמצע חבל למוטות או טבעות שאינם נפתחים, אך ניתן להעביר אותם דרך הלולאה הנוצרת. לפעמים משתמשים בשיטת חיבור זאת כדי לוותר על טבעת בנקודת החיבור, ולקשור שתי רצועות זו לזו. זהו חיבור חלש בהרבה מחיבור בעזרת טבעת, ואינו מומלץ, אלא אם יש סיבה מצויינת לעשות זאת.

יש המשתמשים בקשר משקפים ברצועה על הנעל, כשמטפסים על חבל, כך שהמדרגה (שמחוברת לג'ומאר או פרוסיק) לא תישמט מן הרגל בכל צעד.

לפעמים, כשגולשים עם שמינית, לולאת חבל עלולה לקפוץ מעל העיגול הגדול של אמצעי החיכוך וליצור קשר משקפיים. זו תקלה לא נפוצה מאד, אך קשה לפתרון.

שימוש יעיל לקשר משקפיים הוא לחיבור רצועה לפיתון או בורג קרח שלא תקועים עד הסוף. במקרה כזה הקלפה של טבעת בעין של הפיתון תפעיל עליו עומס שיסובב אותו בחריץ והוא עלול להישלף. חביקה בקשר משקפיים מעבירה את המשיכה כך שתהיה במקביל למשטח של הקיר, וסיכויי השליפה - קטנים יותר.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...