האם זה בסדר לחבר שתי רצועות, או רצועה וכבל, של רוק למשל, בקשר שטוח, כדי שטבעת לא תעבור על סלע?

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קשר משקפים על שתי רצועות
מאמצי כפיפה תלויים בכיווני המשיכה על הטבעת
מאמצי כפיפה על פינה
השער נלחץ על פינה ונפתח

כרגיל, קודם נבהיר את השאלה.

הטבעות בהן משתמשים בטיפוס הן חזקות מאד במאמצי מתיחה והרבה פחות חזקות במאמצי כפיפה. יש הנחייה כללית להימנע משימוש בטבעות הממוקמות ממש על פינות סלע, בצורה כזו שפועלים עליהן מאמצי כפיפה שעלולים לשבור אותן, כמו בתמונה הראשונה.

ההנחייה הכללית הזו קשה ליישום לפעמים. בדרך כלל אפשר להאריך או לקצר את הרצועה, אבל מה אם יש מקום שבו לא מצליחים לשים את הטבעת לפני או אחרי פינת סלע, והיא "מתלבשת" ממש על הפינה. הפתרון, שאותו מלמדים לפעמים, הוא לוותר על הטבעת לגמרי, ולחבר שתי רצועות בקשר שטוח. המהדרין משתמשים באותו פתרון גם לכבלים של רוקים, למשל.

למעשה, אם נתעקש לדייק, זה לא קשר שטוח ואפילו לא קשר בכלל. זוהי קביעה פשוטה, שכשהיא בנויה על טבעת או על שמינית, היא מכונה בשם קשר משקפים (באנגלית: girth hitch).

הפתרון הזה, של חיבור בקשר שטוח במקום טבעת, נשמע סביר על פניו, אבל חשוב לזכור שהוא בא לפתור בעיה די נדירה, של מצב בו מופעלים כוחות על טבעת בכיוון כזה שהם עלולים לשבור אותה. עוד יותר חשוב לזכור, שחיבור שתי רצועות בצורה כזו הוא חיבור חלש מאד, הרבה יותר חלש מחיבור עם טבעת, וזו הסיבה שאנחנו לא משתמשים בחיבור הזה דרך קבע. מקובל כי החיבור בקשר שטוח מחליש את הרצועה בכ55-60% מעומס הקריעה שלה. לא זניח. יש לא מעט סיפורים על רצועות שנקרעו בחיבור של קשר שטוח בעומסים נמוכים, אפילו תחת משקל גוף. והנה דוגמה. ולעומת זאת חשוב לזכור, שחיבור של רצועות בטבעת אינו מביא איתו שום ירידה בחוזק.

ובכן, אם נמקד את השאלה, היא תהיה: אם אין ברירה, מה פחות חלש? חיבור רצועות בקשר שטוח, או טבעת שיש עליה מאמצי כפיפה?

מן הנסיון נראה, שכמעט בכל המקרים הסיבה האמיתית לא לשים טבעת על סלע היא לא מאמצי כפיפה שפועלים עליה, כמו בתמונה הראשונה, אלא שהיא עלולה להיפתח בגלל שהסלע נלחץ על השער, כמו בתמונה השניה. טבעת פתוחה היא חלשה בכשליש מאותה הטבעת כשהיא סגורה. את הבעייה הזו אפשר לפתור בקלות על ידי שימוש בטבעת ננעלת במקום הבעייתי.

מאמצי הכפיפה הפועלים על טבעת שנוגעת בסלע, תלויים באופן חזק בכיוון הכוחות. אם הכוחות בשני צידי הטבעת ניצבים זה לזה, מאמץ הכפיפה יהיה גדול. אם הם על אותו קו, מאמץ הכפיפה יהיה אפס. במרבית המקרים, הכיוונים מכתיבים מאמץ כפיפה קטן מאד.

בכל המקרים האלה, שבהם טבעת מונחת על סלע, נוגעת בו, אבל לא נלחצת על פינה בצורה שמפעילה עליה כוחות בכיוונים לא רצויים, עדיף להשתמש בטבעת. ההמלצה היא להימנע עד כמה שאפשר מחיבור רצועות בקשר שטוח ללא טבעת.

חיבור של רצועה וכבל בקשר שטוח כזה, ללא טבעת, הוא אסור בהחלט! זהו חיבור חלש ביותר ובכוחות קטנים מאד הכבל פשוט חותך את הרצועה כאילו היה סכין חם העובר דרך חמאה. מחיבור כזה יש להימנע.

קריאה נוספת

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...