קשר מוט

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קשר מוט

קשר מוט (באנגלית: Clove Hitch בצרפתית: Cabestan) משמש לקשירה של חבל על מוט או טבעת. קשר זה יעיל במיוחד להתחברות לתחנה ובכל מקום בו עשוי להדרש כוונון מהיר של אורך החבל בין שתי נקודות. קשר מוט נבנה משתי לולאות בחבל ומולבש על הטבעת או המוט (ולכן הוא בעצם קביעה).

דרך שניה לקשור קשר מוט, בהצלבת הידיים
קשר מוט בקצה החבל, מאובטח בקשר לופת

מקור

קשר מוט שימש במקור לנעילה של חבל על תרנים ומנורים, וגם על יתדות או תופים, כשקושרים את הספינה לרציף.

קירבה לקשרים אחרים

קשר איטלקי נקרא בצרפתית "חצי קשר מוט". גם בגרמנית, שמו מדבר על איבטוח בחצי קשר מוט. מתוך השם בצרפתית ובגרמנית מתבררת הקירבה לקשר איטלקי. שניהם שייכים לקבוצת הקביעות, בשניהם יש שתי לולאות באותו כיוון (ספיראלה של שתי כריכות), רק שאחת מהן חצי נפתחת בזמן השימוש בקשר האיטלקי, ובמוט לא..

תכונות ושימושים

ניתן גם לבנות קשר מוט בעזרת קצה החבל סביב מוט ארוך, או טבעת סגורה. קשר מוט נוטה להחליק לעיתים בחבלים קשים ויש לאבטח אותו כאשר הוא בקצה החבל. חשוב לשים לב כי האיבטוח (בקשר לופת) שומר על כיוון החבל שיוצא מתוך הקשר ונקשר מעבר למוט ולא כך שיתיר או ירופף את הקשר.

קשר מוט נקשר גם ביד אחת.

תכונות ושימושים

התכונה הבולטת ביותר של קשר מוט היא שהוא מתהדק כמעט מיד, והוא מחליק לעיתים רחוקות. קשר מוט ניתן לכיוונון והידוק גם מרחוק. לוקחים את שני החבלים שיוצאים ממנו, ואת הלולאה המרכזית, ומתרחקים כמה שרוצים. כשמגיעים קצת לפני המקום בו רוצים להיות, מושכים את החבל שאמור להיות לא מועמס, ומהדקים את הקשר מרחוק. זה שימושי מאד כשבונים תחנה על מדף גדול, ורוצים לעמוד על שפת המדף כדי לאבטח, אבל לא בטוחים כמה חבל נכון להשאיר. כמו עם קשרים אחרים עם שליטה מרחוק, זה עשוי להיות שימושי גם בפתרון תקלות.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...