סולו מאובטח

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סולו מאובטח

סולו מאובטח (באנגלית: roped solo) הוא כינוי למגוון שיטות הובלה שבהן המטפס מאובטח על ידי חבל, אבל ללא מאבטח (סולו). זה יכול להיות בטיפוס חפשי או מלאכותי.

ברוב השיטות קצה החבל קשור לתחנה בתחילת המסלול או בתחילת הפיץ'. המטפס מחובר אל המשך החבל בצורה שניתנת להזזה לאורך החבל עם ההתקדמות שלו. החבל נמצא בדרך כלל בתיק, ונמשך החוצה ככל שהמטפס מתקדם.

כשהמטפס מגיע לסוף הפיץ׳, הוא בונה תחנה חדשה, מחבר אליה את החבל, גולש לתחנה הקודמת ומנקה את המסלול ואת התחנה התחתונה. לאחר מכן הוא מטפס על החבל (עם ג׳ומארים, למשל) בחזרה לתחנה החדשה. אם יש לו תיק כבד - הוא צריך להרים אותו. יוצא שבסולו מאובטח, עוברים כל פיץ' שלוש פעמים: למעלה בהובלה, למטה בגלישה ושוב למעלה - בג׳ומארים. עניין די ארוך ומתיש.

שיטות התחברות לחבל

אפשרויות החיבור לחבל מגוונות, למשל:

כל שיטוות ההתחברות האלו הן אילתורים ומשתמשים בהם רק כשנאלצים לעשות משהו לא מתוכן כמו חילוץ או היתקעות לא מתוכננת. אם ממש רוצים לטפס בסולו מאובטח, מומלץ להצטייד באחד מהמכשירים הייעודים לסולו כמו סולואיסט וסיילנט פרטנר.

הערה חשובה: כל האמצעים אלו הם מעין עכבר חבל עם הבדל אחד עיקרי: עכבר חבל מיועד להינעל על חבל המחובר לעגינה עליונה, ובהובלה בסולו מאובטח - החבל מחובר מלמטה. זה הבדל משמעותי, כי כשמטפסים עם אבטחה של עכבר חבל - הוא מיועד לזרום בעליה, ולהינעל בנפילה. בסולו מאובטח, הוא אמור לזרום בכיוון הפרישה של החבל, ולהינעל - גם באותו הכיוון, רק בתנועה מהירה, כמו נפילה.

על השאלה איזה אמצעי חיכוך שננעל באופן עצמאי, כמו גריגרי, מתאים לאבטחה בסולו, יש תשובה יותר מפורטת כאן.

ויש כמובן, את השיטה של אנדריאה לסולו בטופ-רופ.

קריאה נוספת

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...