גריגרי

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גריגרי

גריגרי הוא משפחה של אמצעי חיכוך ננעל אוטומטית, של חברת Petzl. מכשירי הגריגרי מיועד במקור לאבטחה בהובלה בטיפוס ספורטיבי: על חבל יחיד.

לגריגרים למיניהם יש מנגנון panic proof חלקי. כלומר, אם עוזבים הכל, ויש משיכה בחבל, כנראה שהוא יינעל, אם כי עם ילדים או מטפסים קלים - הקפיץ לא ייתן לגריגרי להינעל באמת. חשוב גם לשים לב שבלחיצה על המנוף, הגריגרי לא ינעל והחבל "ירוץ" דרכו. גריגרי מאפשר אבטחת מטפסים וגלישה על חבל אחד בצורה נוחה. את המהירות בהורדה מווסתים בעזרת אותו המנוף שאחראי גם על נעילה אוטומטית.

החבל עובר בגריגרי מסביב לציר שברגע הפעלת עומס על החבל הוא מסובב את הציר שלוחץ את החבל כמו צבת ובכך מונע ממנו לזרום. המנוף (שהוזכר קודם) מחובר לציר וכאשר לוחצים עליו משחררים את הנעילה וניתן לווסת בעזרתו את כמות החיכוך והמהירות שבה מורידים את המטפס או גולשים על החבל.

אופן העברת החבל בגריגרי

גריגרי (הדגם הראשון)

המכשיר הראשון במשפחה, הוצג לקהילת המטפסים העולמית בשנת בקטרים של 10-11מ"מ ועל מסלולים מבולטים. ניתן להשתמש בו גם לאבטחה וגם בטופ-רופ. הגריגרי הראשון היה נחשב כבד במקצת (225גרם), אבל מאד בטיחותי ונוח לשימוש. הוא נפוץ בקירות טיפוס רבים כאמצעי אבטחה בטופ-רופ למטפסים לא מיומנים.

גריגרי 2

גריגרי 2

בשנת 2011 יצא דגם חדש של גריגרי: קטן וקל יותר (170גרם), ומתאים גם לחבלים דקים יותר (8.9-11מ״מ), אבל באופן עקרוני - אותו הדבר. כלומר: אותה שיטת העברת החבל, אותה אחיזה של המכשיר, אותו אופן הזרמת חבל ואותו עיקרון פעולה.

גריגרי +

בשנת 2019 הופיעה תוספת מעניינת למשפחה. הגריגרי פלוס הוא בעל אותה שיטת פעולה, אבל עם תוספת אנטי-פאניק. אחת הטענות שעלו כנגד הדגמים הקודמים היא שבמקרה שהמאבטח נבהל ומוריד את הידית עד הסוף - המטפס נופל בנפילה כמעט חפשית. בדגם הזה סוף המהלך של הידית נועל את המכשיר (במקום לפתוח אותו עד הסוף).
על הגריגרי יש סימון ברור איזה צד של החבל הולך אל המטפס, ואיזה צד הולך ליד של המאבטח. זה נכון גם בהובלה וגם בטופ-רופ. בגלישה, לעומת זאת, זה קצת מבלבל, כי אין מטפס, הצד שמצוייר עליו מטפס הולך לעיגון, והצד שמצויירת עליו יד הולך... ליד.

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...