רופ-מן

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מעבר החבל ברופ-מן

רופ-מן (Ropeman) הוא אמצעי קטן וקל לטיפוס על חבל, המיוצר על ידי חברת Wild Country. לרופ-מן אין ידית כמו לג'ומאר, והוא ניתן להזזה על החבל, אבל במקרה של נפילה, הוא ננעל. רופ-מן שימושי במיוחד כדייזי מתכוונן בטיפוס מלאכותי ובעבודה על קירות טיפוס, ובכל מקום בו צריך להתחבר לעגינה או לבולטים בצורה שבה המיקום וכיוונון האורך חשובים. שימוש יעיל נוסף הוא בהתחברות לחבל בטיפוס אלפיני. על מסלולים אלפיניים יש צורך פעמים רבות לשנות ולכוונן את אורך החבל בין המטפסים בקבוצה. כוונון זה מסורבל ואיטי בשיטת החיבור המסורתית לחבל בהרים, בעזרת קשרים, והוא פשוט ומהיר בעזרת רופ-מן.

הרופ-מן מיוצר בשלשה דגמים: סימן 1, 2 ו-3, ויש ביניהם מספר הבדלים:

רופ-מן סימן 1

רופ-מן סימן 1

יוצר במקור בצבע אפור-אדום, עם קאם שלוחץ על החבל, בדומה לרסקיו-סנדר. רופ-מן סימן 1 מיועד לחבלים עבים. על פי היצרן, הוא יעבוד רק בחבלים בקטרים 10-11מ"מ. בפועל, הוא עובד גם על חבלים דקים יותר, אבל רק בשימוש מבוקר, כלומר - רק בהעברת עומס איטית, לא בנפילה. בכל מקרה, זה עובד, אבל אף אחד, במיוחד היצרן (או אנחנו) אינו מתחייב שזה יעבוד!

רופ מן סימן 2

רופ-מן סימן 2

יוצר במקור בצבע זהב-כסף, עם קאם שלוחץ על החבל, אבל על הקאם יש שיניים דומות לג'ומאר. בניגוד לג'ומאר, שבו כל העומס תלוי על המעטפת של החבל, בעזרת השיניים, כאן, עיקרון הפעולה הוא שונה. ברופ-מן סימן 2, בדומה לטיבלוק, השיניים מקבעות את המכשיר על החבל כדי למנוע את ההחלקה הראשונית, אבל כבר בתחילת הלחיצה העומס עובר לחיכוך הנוצר מכך שהחבל נלחץ בין הקאם לטבעת הנושאת את העומס.

למרות שהשיניים נראות מפחידות יותר, הן עושות עבודה יותר טובה, ומכיוון שהן מונעות החלקה לחלוטין, יש פחות שחיקה של החבל בשימוש ברופ-מן סימן 2.

רופ-מן סימן 2 מיועד לחבלים בטווח קטרים גדול יותר, ועל פי היצרן הוא מיועד לחבלי 8.5-11מ"מ.

רופ מן סימן 3

רופ-מן סימן 3

בשנת 2012 יצאה גירסה חדשה של הרופ-מן. עיצוב חדש אמור לתת נעילה טובה יותר ולעבוד גם על חבלים דקים (כמו בטיפוס אלפיני) ועל רצועות ניילון (כמו הדאק). לגירסה הזו קאם שלוחץ על החבל, בלי שיניים, בדומה לרופ-מן סימן 1.

רופ-מן סימן 3, מיועד (על פי היצרן) לחבלים סופר דקים, כמו חבלים אלפיניים מודרניים, ולמרות זאת מצויין שהוא מיועד לחבלי 9-11מ"מ.

לאחר זמן קצר (עוד ב-2012) הוסר הרופ-מן 3 מן המדפים והקונים התבקשו להחזיר אותו כי הוא לא עובד כפי שהיה אמור...

קריאה נוספת

קישורים חיצונייםתרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...