ג'אמינג

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Jamming.jpg

ג'אמינג (באנגלית: jamming) מתאר נעילה בתוך חריץ תוך שינוי מצב של האיבר הנמצא בתוך החריץ לקבלת נעילה מכאנית.

יש שני סוגים של נעילה. סוג ראשון הוא שימוש באיבר כמו אבן עיגון פאסיבית, שמשתמש בהיצרות של החריץ כלפי מטה, והיד, למשל, אינה יכולה לעבור בו, והיא נתקעת.

הסוג השני מייצר נעילה גיאומטרית, תוך סיבוב או התרחבות, בדומה לאבני עיגון אקטיביות (כמו הקסים או טריקמים). נעילה כזו מתבססת על לחיצה חזקה על דפנות החריץ ויצירת חיכוך עם הדפנות, ולכן מתאימה גם לחריצים שרוחבם קבוע, חריצים מקבילים. למשל, כף יד המוכנסת אנכית לתוך חריץ ואז מסובבת למצב כמעט אפקי. בסוג זה של נעילות חשוב לבצע את הנעילה עצמה לאט, כך שלאיבר הננעל תהיה ההזדמנות למצוא את המקום בו הנעילה טובה ביותר.

ג'אמינג פותח לרמה גבוהה של יצירתיות וטיפוס ביוסמיטי שבקליפורניה. השיטה מתאימה במיוחד לגרניט חלק, שבו אין הרבה אחיזות, אבל יש הרבה סדקים מקבילים. זה שימושי ביותר גם באבן חול, כמו בוואדי ראם, בירדן. בכל מקרה, החיכוך הרב עלול לגרום לשפשופים רציניים ורצוי לפני טיפוס מסלולים עם הרבה ג'אמינג להגן על עור כפות הידיים בצורה כלשהי. מטפסים רבים נוהגים להשתמש בסרט רפואי דביק (טייפּ) ולבנות ממנו מעין כפפה.

נעילות אצבעות

נעילת אצבעות בתוך סדקים מתבצעת בעיקר בסיבוב של האצבעות בסדק, אך קיימות וריאציות המשלבות לחיצה של האגודל, ונעילת פרק אחד של אחת האצבעות (finger lock). נעילת פרק, שהוא החלק העבה ביותר באצבע, מחייבת אזור בו הסדק צר יותר.

גם בסיבוב של האצבעות, המקומות בהם הסדק מוצר, טובים יותר לנעילה, אך כאן כדאי להשתמש בחלק הרך שבין הפרקים של האצבע, שנמעך אל דפנות החריץ ונותן חיכוך גדול יותר.

בסדקים הצרים ביותר יש להשתמש באיבר הצר ביותר שאפשר לנעול, שהוא הפרק הקטן של הזרת. נעילות כאלה הן לרֹב מפוקפקות ומשמשות רק כאחיזות משנה לייצוב הגוף. אם ההרגשה אינה בטוחה, הישענות לאחד הצדדים יכולה להביא לשיפור משמעותי באחיזה. לעתים קרובות נמצא סדק או מערכת סדקים שאינם אנכיים אלא נטויים לאחד הצדדים או אפילו מתפתלים ומשנים את כיוונם אפילו לאורך קטע מסלול קצר. במקרים כאלה גופו של המטפס יהיה מתחת לסדק בדרך כלל, והיציבה תוכתב על ידי המצב בו מרבית העומס תיפול על הרגליים, והידיים ייצבו בצורה הטובה ביותר את הגוף. בחריצים מעט רחבים יותר ניתן לנעול אצבעות עבות יותר (אגודלים, למשל), או יותר מאצבע אחת לרוחב הסדק.

נעילות יד

חריצי ידיים משתרעים על כל התחום בו ניתן לנעול כפות ידיים, החל מן הצרים ביותר, בהם כף היד השטוחה נכנסת בקושי, דרך נעלות מוזרות של האצבעות וכף היד, ועד לחריצי אגרופים. חריצים בגודל כזה נמצאים הרבה פעמים על משטחי סלע חלקים לגמרי (בגרניט, גיר ואבן חול), והם הקו הברור היחיד על הסלע, ולכן עוברים בהם מסלולים קלאסיים. הטכניקה של טיפוס בחריצי ידיים היא אינטואיטיבית יותר, קלה יותר ללמידה, ובגלל שלרֹב אין שימוש אינטנסיבי באצבעות, רֹב המסלולים על חריצי ידיים אינם מאד קשים, ובטוחים יחסית.

נעילות אגרוף

בקצה התחום של חריצי ידיים נמצאים חריצי האגרופים. נעילת אגרוף היא כנראה הנעילה שמרגישה הבטוחה ביותר. עם הסגירה של כף היד לאגרוף, ואימוץ שרירי האמה, מתקבלת התרחבות של כף היד, המאפשרת לנעול אותה בחריץ ברוחב המתאים. נעילה כזו כדאי לבצע לאט, לפני הפעלת העומס, כך שכף היד תוכל למצוא את המקום בו יש את החיכוך הגדול ביותר והנעילה הטובה ביותר. על אגרוף נעול היטב, אפשר בקלות לתלות את משקל כל הגוף (אבל גם אם רק חלק מן המשקל תלוי על האגרוף, זה כואב מאד). למרות זאת, טיפוס מסלולים העוברים בחריצי אגרופים הוא מאד מעייף בגלל הדרישה המתמדת לאמץ את שריר האמה הסוגרים את האגרוף.

ברֹב המקרים נועלים את האגרוף כך שהאצבעות למטה וגב היד למעלה. תנוחה כזו מוגבלת בטווח התנועה שלה, ובד"כ ניתן להתרומם על כזו אחיזה עד שהיד בגובה החזה. לפעמים כדאי לנעול את האגרוף בצורה ההפוכה, כך שהאצבעות פונות כלפי מעלה. הנעילה פועלת אז כמו אחיזה תחתית (undercling) ומקבלים טווח תנועה גדול הרבה יותר.

נעילות רגל

בגלל הקירבה הרבה לטיפוס פייס, יש כאן חשיבות רבה לעבודת הרגליים. נעילות הן שימושיות גם לרגליים, כמובן, ובגלל שחריצים צרים מכתיבים גם אחיזות קטנות לאצבעות, שימוש נכון ברגליים ובנעליים הוא חיוניים להצלחה.

במקרה של חריצי אצבעות, שהם צרים, קשה יהיה להכניס לשם יותר מקצה של נעל. נעילות רגליים נפוצות בחריצים צרים הן הכנסה של הקצה הקדמי של הנעל אל תוך הסדק כאשר הסוליה מסובבת למצב אנכי, ואז סיבובה בחזרה למצב האפקי הטבעי. אפשרות נוספת היא שימוש בחריץ (במיוחד אם הוא בפינה קטנה) כאחיזת חיכוך לרגל ופשוט למרוח עליה את הסוליה.

נעילות רגליים


קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...