הקסים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקסים בכל מיני גדלים

הקסים (hexentrics) הם סוג של אבני עיגון חצי אקטיביות. הצורה הכללית של הקסים היא של משושה (heaxagon) אבל לא משוכלל, למעשה, לא ממורכז (אקסנטרי). פעולתם מבוססת על כך שההקס משנה את מצבו בתוך החור או החריץ עם הפעלת הכח.

העיגונים הראשונים שהיתה להם התכונה הזו היו עיגוני T. סתם חתיכה של פרופיל בצורת T שבקצה התחתון נקדח חור והועברה בו רצועה. המשיכה ברצועה גרמה לסיבוב של ה T בתוך החריץ וככל שהכח היה גדול יותר כך ה T נתקע טוב יותר.

הקסים הם סוג דומה של אבני עיגון. גם כאן הרצועה (או החבל) יוצאת מאחד הצדדים, ומשיכה בה יוצרת מומנט סיבוב על אבן העיגון, שנתקעת יותר טוב בחריץ. הפעולה דומה לזו של הטריקמים.

הקסים יעילים מאד בחריצים מקבילים לגמרי (בהם רוקים אינם שימושיים כלל) שאֹפייניים לגרניט או לאבן חול. באיזורי טיפוס בעולם, בהם מרובים חריצים כאלה (באלפים, ביוסמיטי, ואפילו אצלנו בסיני), השימוש בהקסים מקובל מאד. בארץ, בה כמעט כל המצוקים הם בסלעי גיר יש מעט שימוש להקסים, בגלל אופי החריצים, והם הולכים ונעשים נדירים.

שימוש בהקס בכל מיני פרופילי חריצים
שימוש בהקס בשני כיוונים

הקסים מיוצרים במגוון של גדלים כדי שיוכלו להתאים לחריצים בגדלים שונים. בגלל המבנה הלא סימטרי שלהם, כל הקס יכול להתאים לשני גדלים של חריצים מקבילים. מלבד זאת ניתן להשתמש בהם כאבני עיגון פאסיביות (כלומר כמו רוקים גדולים). ההקסים הקטנים באים, כמו הרוקים, עם כבל פלדה שהוא מתקפל פחות בקלות ולכן הם יותר שימושים כעגינות פאסיביות. ההקסים הגדולים באים עם חורים בהם אפשר להשחיל חבלים או רצועות והם טובים יותר כעגינות חצי- אקטיביות.
תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...