טריקמים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כל הגדלים (והצבעים) של הטריקמים
שתי הצורות לשימוש בטריקם, הצורה הימנית (כאבן עיגון פאסיבית) לא מומלצת בטריקמים הקטנים

טריקמים (באנגלית: Tricams) הם אבני עיגון אקטיביות המתאימות לחריצים אפקיים ואנכיים וגם לחורים עגולים. הם המצאה חדשה באופן יחסי, והם מנצלים אפקט סיבובי דומה לזה שעליו מבוססים גם ההקסים אך בצורה שונה במקצת. הצורה של הטריקמים עוקבת אחרי עקומה מאותה משפחה של עקומות כמו שיש בקאמים, עקומות שומרות זווית. הטריקמים פותחו בעקבות סוג נשכח של אבני עיגון שנקראו קם-לוק (Cam-Lock), להם שני קווי מגע עם הסלע. לטריקם, לעומת זאת, שלוש נקודות מגע עם הסלע, וכמעט בכל מקום, חור, חריץ (אפילו כאלה המופנים ונפתחים כלפי מטה) הוא יכול למצוא לו מקום בו יהיה יציב לחלוטין.

לטריקם רצועה ומסילה לרצועה. העברת הרצועה במסילה גורמת לכך שהכח המופעל על הרצועה יביא לסיבובו של הטריקם בתוך החור. ה'שפיץ' של הטריקם צריך להיות בתוך גומחה קטנה או מאחורי זיז קטן, אפילו בגודל של רבע מילימטר, והוא לא יחליק ויתקע במקומו. כאמור, הטריקמים מתאימים לחריצים אפקיים, אנכיים, חריצים הנפתחים בכיוון המשיכה וחורים עגולים. במקומות רבים בהם לרוקים והקסים אין שימוש כלל הטריקמים מוצאים את מקומם.

טריקמים מיוצרים בגדלים שונים ומצוידים ברצועות בצבעים שונים כדי שיהיה קל להבדיל ביניהם. טווח גדלי החריצים המתאימים לטריקם הוא כאשר נקודות המגע עם הסלע הן בשני השלישים האמצעיים של הכתפיים היוצרות את המסילה בה עוברת הרצועה. בחריצים בקצה התחתון של הטווח, כלומר הקטנים ביותר, השפיץ לא ננעץ בדופן החריץ אלא נוטה להחליק בכיוון המשיכה. בחריצים הגדולים ביותר בהם הטריקם עדיין ננעל, לקצהו האחורי יש דרך קצרה מאד לעבור בסלע כדי לצאת, והוא עלול להשבר, או לחרוץ את דפנות החריץ ולצאת.

טריקם המונח בחריץ אפקי עם השפיץ בכיוון מעלה עלול לאבד את הנעילה שהיתה לו, כי משקלו העצמי גורם לו ליפול. כתוצאה מכך הוא עשוי להיות עגינה לא בטוחה ולכן בחריצים אפקיים עדיף, אם אפשר, להניח טריקמים עם השפיץ למטה.

בגלל פעולת הסיבוב של הטריקם, הוא מנסה בעצם 'לפתוח' את החריץ בו הוא מונח. כלומר כמעט כל המשיכה הופכת לדחיפה בכיוון ניצב לדפנות. ברור, אם כן, כי טריקם מאחורי קלף (flake), פלטת סלע דקה, הוא עגינה מסוכנת. במקרה של נפילה, עלול כל הקלף להשבר כתוצאה מהדחיפה של הטריקם כלפי חוץ.

בטריקמים אפשר להשתמש גם כאבני עיגון פאסיביות, אך שימוש כזה אינו מומלץ. פין הפלדה אליו מחוברת הרצועה עשוי מלוחית פלדה קפיצית, המגולגלת לצורת ספירלה ומוחדרת לתוך הקדח. הוא חזק מאד, אך הוא מקובע בתוך גוף הטריקם העשוי אלומיניום. כאשר הרצועה אינה עוברת בתוך המסילה וכיוון המשיכה הוא כזה המתקבל בשימוש כאבן עיגון פאסיבית, פין הפלדה מוחזק על ידי מעט אלומיניום, ועלול להשבר. הסכנה גדולה במיוחד בטריקמים הקטנים ביותר, בהם יש עוד פחות חומר המחזיק את הפין.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...