סמירינג

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Smearing.jpg
Smearing2.jpg

סמירינג (באנגלית: smearing) הוא שם כללי לאחיזות רגליים המבוססות על חיכוך, להבדיל מאדג'ינג - אחיזות הדומות למדפים קטנים. סמירינג היא טכניקה בסיסית ומרכזית בטיפוס סלאבים, ושימושית גם לפעמים בפייסים.

בקבוצת אחיזות הרגליים המתאימות לסמירינג נכללות כל האחיזות שאינן אפקיות וגדולות מספיק כדי לעמוד עליהן. העיקרון כאן הוא ליצור שטח מגע רב ככל האפשר בין הסוליה של נעלי הטיפוס והסלע, ולהפעיל כֹח קרוב ככל האפשר לניצב למשטח המגע, כך שהחיכוך יהיה גדול ככל האפשר. ניתן בצורה זו לטפס גם על סלאבים (slab), ללא כל אחיזות ידיים, בעזרת חיכוך ושיווי משקל בלבד, עד לזוויות של 75° ועם אחיזות שוליות, אפילו יותר.

טיפוס על פייס משאיר בדרך כלל את המטפס בתנוחה האנכית המוכרת לנו מחיי יום יום (לעומת מסלולים שליליים בהם הגוף נטוי לאחור בזמן הטיפוס). על קירות אנכיים, או בזווית קרובה לאנכי, חיובית או שלילית, המטפס משתדל לקרב את גופו אל הסלע, וכך לתת לרגלים לבצע את רֹב העבודה, ולהקל על הידיים. לעומת זאת, על משטחי סלע משופעים, כאשר משתמשים בעיקר בסמירינג, כדאי להרחיק את הגוף מן הסלע, כך שהמשקל יהיה ככל האפשר מעל כפות הרגליים. כדאי לחפש את המקומות בהם השיפוע המקומי של הסלע קטן מהשיפוע הממוצע (שקערוריות), המהווים אחיזות טובות יותר לרגליים. גם בטיפוס קירות תלולים, כאשר יש בעיקר אחיזות ברורות, שניתן לעמוד עליהן, כמו מדפונים, יש שימוש לעיתים קרובות באחיזות סמירינג, וגם אז, מנסים להרחיק את הגוף מן הסלע כדי להגדיל את החיכוך, למרות שהעומס על הידיים ופלג הגוף העליון יגדל.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...