אדג'ינג

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נעל טיפוס על אחיזת אדג'ינג - מדף קטן

אדג'ינג (באנגלית: edging) הוא שם כללי לטכניקה לשימוש באחיזות רגליים שהן למעשה מדפים קטנים - מדפונים. זאת להבדיל מסמירינג - מריחה של הסוליה על הסלע ושימוש בחיכוך בלבד. אדג'ינג היא טכניקה בסיסית ומרכזית בטיפוס פייסים, ושימושית גם בפייסים קצת שליליים.

באדג'ינג עומדים כמו על מדרגה. אחיזות רגליים מסוג זה הן האינטואיטיביות ביותר לשימוש כאשר המדף הוא מסדר גודל דומה לשטח של סוליית הנעל. אם המדף קטן מאד, כדאי להשתדל ולהחזיק את כף הרגל אופקית, כך שהסוליה תפעיל כֹח בניצב לאחיזה. הפעלת הכֹח בניצב למדרגה היא המצב האידיאלי גם כאשר המדרגה משופעת מעט, למרות שלעיתים פירושו של דבר התרחקות מן הסלע ועומס גדול יותר על הידיים.

לעיתים קרובות עמידה על מדף קטן יעילה יותר כאשר החלק הפנימי של כף הרגל (וסוליית הנעל) עומד על האחיזה. ניתן בצורה כזו להשיג חיכוך על שטח גדול יותר בין הנעל והסלע (לאורך המדף), וגם לקרב את מרכז המסה של הגוף אל הסלע וכך להשיג יציבות גדולה יותר. רוב משקל הגוף נמצא אז מעל, או כמעט מעל, הרגליים ואפשר לעמוד עליהן בנוחות.

כמה סוגים של אדג'ינג
אפקט דומה ניתן להשיג על ידי שימוש באחיזה בחלק החיצוני של כף הרגל (lay-out) ובנעלי טיפוס, בהן חלקה הקדמי של הסוליה הולך וצר, גם ע"י ה'שפיץ' של הנעל (front point). תנוחות גוף שונות מכתיבות צורות שימוש שונות בכף הרגל, וכדאי לנסות. לפעמים שינוי קטן כמו הזזה או סיבוב של כף הרגל על האחיזה משנים את כל ההרגשה והצעד הופך קל יותר.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...