טיפוס פייסים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

טיפוס פייסים (באנגלית face climbing) הוא שם כללי לכל סוגי הטכניקות בטיפוס המשמשות למסלולי פייס. מבדילים טיפוס על פייסים מטיפוס סלאבים, טיפוס שליליים וגגות וטיפוס חריצים.

התמצית של טיפוס פייסים, באופן מובהק יותר מסגנונות אחרים, היא ביכולת של המטפס להרגיש היטב את הגוף שלו, את שיווי המשקל שלו, ולהיותו מודע למצב הגוף ומיקום מרכז המסה שלו. הנסיון משחק כאן תפקיד חשוב, אבל לא מספיק. הריכוז ותשומת הלב לכל מה שקורה בגוף ממשיכים להיות קריטיים גם אצל מטפסים מנוסים.

מטפסים מתחילים מתמקדים בלתפוס את אחיזות הידיים, ולא מקדישים תשומת לב או מחשבה למיקום הרגליים, הידיים ושאר הגוף, ולכיוון המשיכה על האחיזות. עם הזמן, מתחיל להכנס כיוונון עדין של תנוחת הגוף ומיקום האיברים השונים. הדיוק בכיוון הפעלת הכוח על האחיזות משפר את היכולת להגיע רחוק, להיות חסכוני בכוח ולמשוך גם על אחיזות קטנות.

אפקט נוסף שמגיע עם הנסיון הוא הגדלת רפרטואר התנועות המוכרות למטפס. ככל שמגוון התנועות שהגוף "זוכר" הוא גדול יותר, כך קל יותר להיכנס לתנוחת הגוף האופטימאלית על צעד חדש. כך יש יותר סיכוי שהצעד החדש יהיה דומה למשהו שכבר מוכר, מצב שהגוף כבר היה בו.תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...