מהי הדרך הטובה ביותר לסמן את אמצע החבל?

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סימון של אמצע החבל הוא בעיה קשה, בחבלים שלא באים עם סימון כזה. הרבה מטפסים חושבים שלסמן עם מרקר פשוט זו הדרך הפשוטה והטובה ביותר. ובכן - לא!

ביקולור

כנראה שהדרך הטובה ביותר היא לקנות חבל ביקולור, שמחליף צבע באמצע. כך יש סימון ברור, והוא לא יכול להימחק. אבל ממילא בחבלי דאבל או טווין רוצים צבעים שונים, אז זו לא בעיה.

דיו ייעודי

הדרך השניה הכי טובה היא להשתמש במרקר שנמכר או מומלץ על ידי היצרן.

חוט דק

מישהו פעם הציע, להעביר בעזרת מחט חוט תפירה דק מספר פעמים דרך המעטפת והליבה של החבל. חוט כזה לא יפריע במעבר באמצעי חיכוך, ועשוי להיות סימון די ברור. זה רעיון לא רע, על פניו, אבל הוא לא עובד. הנסיון הראה שהחוט כן נתפס בדברים ומתבלה מהר יחסית, על הסלע.

מרקרים, פנטלים, טושים ולורדים

UIAA פרסמו כבר לפני שנים הנחיה מפורשת שאוסרת על סימון בטושים רגילים. הנוסח המקורי היה:

Tests done by the UIAA Safety Commission and some rope manufacturers have shown that marking ropes with liquids such as those provided by felt-tipped pens can damage them; even with those markers, sold specifically for marking ropes. The test results have shown a decrease of up to 50% of the rope strength, more correctly: of the energy absorption capacity of the rope (expressed by the number of falls in the standard test method in accordance with the UIAA Standard101).

Therefore the UIAA Safety Commission warns against marking a rope with any substance that has not been specifically approved by the rope manufacturer of that rope.

ובתרגום חפשי: בבדיקות שנערכו על ידי ועדת הבטיחות של ה-UIAA ומספר יצרני חבלים נמצא כי סימון חבלים בנוזלים כמו אלה הנמצאים במרקרים עלולים להזיק לחבל. זה נכון אפילו במרקרים הנמכרים במיוחד לסימון חבלים. תוצאות הבדיקה הראו החלשה של עד 50% בעומס הקריעה של החבלים, או ליתר דיוק, ביכולת ספיגת האנרגיה (כפי שהיא מבוטאת בבלימת מספר נפילות UIAA סטנדרטיות).

מסיבות אלו, ועדת הבטיחות של ה-UIAA מזהירה מסימון חבלים על ידי חומר שלא אושר על ידי היצרן של אותו חבל.

הסיבה האמיתית לא להשתמש במרקרים כאלה היא לא זו. בדיקת הנפילה של UIAA היא לא רלבנטית במקרה זה כי לעולם לא תהיה נפילה במקדם 1.78 על האמצע של החבל, ששם נמצא הסימון. חוץ מזה, לא הוכח מעולם אם החומרים שנמצאים במרקרים הם מזיקים או אינם מזיקים לניילון, לא בטווח הקצר, ולא בטווח הארוך. הבעיה האמיתית היא שגם היו מוכיחים זאת, זה היה נכון לאותה נקודת זמן בלבד, וכל יצרן של מרקרים יכול לשנות את ההרכב הכימי של הדיו שהוא משתמש בו, ולא יטרח להודיע לנו על כך.

לכן, הטוש המתאים לסימון חבל מסויים, הוא זה שאושר או הומלץ על ידי היצרן של אותו חבל.

קישורים חיצוניים

תשובה על אותה שאלה בדיוק


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...