העגינה הראשונה בפיץ' מורידה באופן משמעותי את מקדם הנפילה. האם אפשר להקליפ את החבל לאחת העגינות של התחנה?

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נפילה במקדם 2: המאבטח מחובר לתחנה, החבל הולך ישר למוביל. החבל שיימתח בזמן הבלימה מסומן באדום
נפילה במקדם קטן מ-2: המאבטח תלוי מתחת לתחנה, החבל עובר באחת מהעגינות לפני שהוא הולך למוביל. החבל שיימתח בזמן הבלימה מסומן באדום

קודם כל, כרגיל, נסביר את השאלה. מי שלא זקוק להסבר יכול לדלג לתשובות, שהן שונות לסוגים שונים של תחנה.

מקדם הנפילה הוא מדד לכוח הבלימה שיתפתח בזמן נפילה. חשיבותו בזה שניתן להעריך אותו בזמן הטיפוס, ולמרות שהוא לא מאד מדוייק, הוא מספק הערכה טובה למדי לחומרה של נפילה, אם תתרחש. מקדם הנפילה מוגדר כיחס שבין אורך הנפילה לאורך החבל שבולם את הנפילה. מכיוון שבתחילת פיץ' החבל המשתתף בבלימת הנפילה קצר מאד (זהו החבל שנמתח, כלומר, החבל שבין אמצעי החיכוך של המאבטח לרתמה של המוביל), מקדם הנפילה הוא גבוה. בפרט זה נכון לפני שהמוביל הקליפ את העגינה הראשונה שלו. במקרה של נפילה, הוא ייפול על המאבטח שקשור לתחנה, במקדם הנפילה המקסימאלי האפשרי - מקדם נפילה 2, כמו בציור העליון. זו נחשבת נפילה חמורה ביותר, ובחלק גדול מן המקרים, התחנה אינה מסוגלת לשאת עומסים כאלה המתפתחים בבלימה של נפילה במקדם 2. לכן, ההמלצה הכללית היא להקפיד לשים עגינות קרובות מאד, מיד בתחילת הפיץ'. למעשה, פתרון אפשרי הוא (כאן אנחנו מגיעים לשאלה) לתלות את המאבטח נמוך יותר מן התחנה, ולהקליפ את אחת העגינות של התחנה, כעגינת הובלה ראשונה, כמו בציור התחתון.

האם זו המלצה טובה? התשובה היא, כרגיל, לא פשוטה. באופן כללי זה לא רעיון טוב ליפול ישירות על תחנה, ולמרות שאם החבל עובר בתחנה זה מוריד קצת את מקדם הנפילה, הוא עדיין עלול להיות גבוה מאד בנפילה כזו, כאשר רק עגינה של התחנה נמצאת בין המאבטח לבין המוביל. מדריכי הרים גבוהים בצרפת, למשל, מעדיפים להסתכן בנפילה של מקדם 2 על המאבטח מאשר ליפול על התחנה. השיקול הוא, שאין שום סיכוי שמאבטח יצליח להחזיק את החבל, החבל יזרום קצת דרך אמצעי החיכוך, והאבטחה תהיה יותר דינאמית ותוריד את הכוח מהעגינה. קיימים שיקולים שונים לפי סוגים של עיגונים מהם בנויה התחנה.

דיון נוסף בנושא זה, וטיעונים נוספים בעד ונגד הקלפה של התחנה ניתן למצוא כאן.

סוגים שונים של תחנות

תחנת בולטים

הכונה כאן לבולטים כימיים או מכאניים, אבל ארוכים ועבים (10מ"מ לפחות), ולא לבולטים קדוחים ביד, שעליהם נדבר קצת בהמשך. במסלולים ספורטיביים ארוכים יש בדרך כלל שני בולטים כאלה בתחנה. במסלולים כאלה, ועל בולטים כאלה, אפשר ליפול בכל מקדם נפילה. הם, כנראה לא יישלפו. הבעיה כאן היא הכוח שיופעל על הנופל, אבל זה לא הנושא כאן.

תחנה מאבני עיגון

באבני עיגון המצב שונה לחלוטין. אבני עיגון אינן אמורות להחזיק עומסים כאלה המתפתחים בנפילה במקדם גבוה בכלל. מלבד זאת יש לזכור שאיכות העגינה תלויה באופן חזק במיומנות של המטפס ובטיב הסלע. על זה מדברים המדריכים הצרפתים כשהם ממליצים בחום לא ליפול על התחנה. אפשרות מועדפת כאן היא לבחור עגינה אחת שתהיה עגינה ראשונה, ומשתיים אחרות (או שלוש אחרות) לבנות את התחנה. אם שלוש העגינות של התחנה מחוברות בקורדלט, ואין אפשרות של מכה דינאמית עוד יותר על העגינות האחרות, כל אחת מהן יכולה להיות עגינה ראשונה בשביל המוביל. אם אין עגינות טובות לתחנה, עדיף לעבות אותה בעוד כמה, לחלק את העומס ביניהן, ובטח שאז לא כדאי ליפול על התחנה ישירות.

עוד אפשרות היא לחבר את אמצעי החיכוך ישירות לתחנה, וכך להקטין את הכוח במקרה של נפילה במקדם 2 (כי לא תהיה הכפלת כוח על התחנה). אם זה איטלקי, אז הוא גם יחליק בעומס לא גבוה וישמש כ"מגביל עומס" במערכת, ויש עוד יתרונות לחיבור כזה.

תחנה של בולטים קדוחים ביד (גוז'ונים)

חתך בגוז'ון
אוזן עם בורג של גוז'ון

בולטים קדוחים ביד הם בולטים קצרים מאד, שמשמשים לטיפוס מלאכותי ולאיבטוח בזמן הטיפוס ב-first ascent-ים. הבולטים האלה יוצרים למעשה "הברגה" קבועה בסלע (insert) שאליה מוברג אחר כך הבורג שמהדק את האוזן של הבולט. בתמונה נראה חתך של בולט כזה. האיור האחרון תחתונה מראה איך אוזן כזו נראית על הסלע. שימו לב שיש על האוזן ראש של בורג, ולא אום שמהדק את הבולט לסלע.

במסלולים ארוכים על אבני עיגון, בוואדי ראם, בסיני וגם באלפים ובאופן כללי בהרים, מוצאים הרבה פעמים בולטים קדוחים ביד. לבולטים כאלה יש להתייחס כאל אבני עיגון לכל דבר, ובשום אופן לא כאל בולטים. לכן, גם ההנחיה הכללית, שלא להקליפ בולט כזה בתחנה כעגינת הובלה ראשונה, כך נפילה במקדם גבוה תהיה עליו, תקפה גם כאן.

קריאה נוספת

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...