דירוג עגינות

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דירוג העגינות (Protection Rating) מעריך את איכות וזמינות העגינות במסלול. יש לכך השלכות על מידת הסיכון בהובלה של המסלול. שיטת הדירוג המוצגת כאן היא חלק משיטת הדירוג האמריקאית (YDS), אחת מן השיטות לדירוג מסלולים. בחירת האותיות המציינות דירוג מסלולים נבחרו כך שיהיו זהות לשיטה האמריקאית לדירוג סרטים (מתאימים לילדים, לא מתאימים לילדים, למבוגרים בלבד וכו'), מן בדיחה כזו של מטפסים.

הדירוגים

 • Good - G- העגינות על המסלול טובות והמרחקים ביניהן קצרים. נפילה על המסלול תהיה קצרה ולא מסוכנת במיוחד.
 • Pretty Good - PG - העגינות לא מאד טובות (עלולות להישלף בזמן נפילה) או שהמרחק ביניהן גדול (תיתכן נפילה ארוכה יותר), או שניהם. יש פוטנציאל לנפילה בינונית, עד 5מ'.
 • Runout - R - העגינות לא טובות בכלל ו/או במרווחים גדולים. יש פוטנציאל לנפילות ארוכות, מעל 6-7 מטר. יש גם סיכוי סביר לפגוע באדמה או במדף.
 • X-Rated - X - אין עגינות! במקרה של נפילה, יש סיכוי טוב לפציעה חמורה או מוות.
 • TR - Top Rope - לפעמים מופיעים מסלולים עם הציון הזה שאומר שאפשר לטפס את המסלול בטופ-רופ בלבד (די דומה ל-X, בעצם).

הערות:

 1. הדירוגים G ו-PG לעיתים קרובות אינם מצויינים כלל. זהו המצב ה"נורמאלי" ואינו ראוי לציון. הדירוגים R ו-X משמשים מעין אזהרה למי שבוחר לעלות על המסלול
 2. דירוג העגינות מתייחס לעגינות בצעד הקשה ביותר באותו מסלול. לדוגמא, במסלול 6B PG יתכן קטע של 6A R. במקרה כזה, שבו יש קטע קשה יחסית עם עגינות פחות טובות מדירוג העגינות הכללי, לעתים ישנה הערה על כך בטופו של המסלול או בטקסט הנלווה אליו, אך לא תמיד.
 3. דירוג העגינות אינו מתייחס לקושי הכרוך במציאת העגינה הנכונה ושימוש נכון בה. אם צריך עגינה מסוג מאד מסויים או גודל מסויים בקטע קשה לעתים תהיה על כך הערה בתיאור המסלול, אך לא תמיד.
 4. דירוג העגינות מתאר מצב שבו המטפס מזהה את העגינות המתאימות ומשתמש בהן כראוי. במידה והמטפס לא מאבטח את המסלול כראוי, נפילה עשויה להיות ארוכה יותר וחמורה יותר מהמתואר בתיאור הדירוגים.
 5. לפעמים משתמשים בוריאציה של סולם הדירוג. לדוגמא, יש אתרים שבהם משתמשים רק בדירוגים G, R, X, וישנם אתרים שבהם משתמשים בדירוגי ביניים כמו PG-R.

קריאה נוספת

 • Williams, Dick, The Gunks Select, Second Edition, page XV

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב, גלעד ואחרים...