טופו

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

טופו (באנגלית ובצרפתית: topo) הוא מדריך לאיזור, אתר, מצוק או מסלול המפרט מידע על הטיפוס באיזור. טופו לאיזור נקרא גם גייד, גייד-בוק (guidebook) או טופו-גייד (topo-guide). טופו למסלול נקרא פשוט טופו.

ברור לכל בר-דעת שטופו זה קיצור של משהו, כי הצרפתים מאד אוהבים לקצר מילים שיש להן ״או״ באמצע (כמו רסטו לrestaurant, קרוקו ל-crocodile, סטילו ל-stylograph או ולו ל-velocipede). אבל טופו זה קיצור של מה, בעצם?

מסתבר ש-topos זה מקום ביוונית, ולכן topo זה מילית שמציינת ״של המקום״. עוד קצת חפירה והגענו לזה שטופו זה קיצור של צרפתים למילה טופוגיד (topoguide) או מדריך מקומי...

טופו לאיזור, אתר או מצוק

טופו של ה"אל קפיטן" ביוסמיטי

טופו כזה ייתן מידע כללי על האיזור: גיאולוגיה, היסטוריה, איפה אפשר לישון ולאכול, איך מגיעים ובאיזה עונות מטפסים. בנוסף, יהיה בו מידע כללי וספציפי למטפסים. במידע הכללי יהיה כמה מסלולים יש באתר וכמה מסלולים יש בכל רמה, ציוד נדרש, טכניקות מיוחדות לאתר וכו'. המידע הספציפי יהיה על כל מסלול ובו יפורטו מיקום המסלולים, מה הדירוג הספורטיבי שלהם ומהי רמתם הכללית (בעיקר במסלולים ארוכים ואלפיניים), באיזה מפנה הם (חשוב במיוחד במדבר ובהרים), אם צריך עגינות מיוחדות או ציוד מיוחד ואיזה.

לכל סקטור יהיה בדרך כלל צילום או איור של המסלולים השונים ומיקומם היחסי.

באתרים שבהם מספר רב של מסלולים יהיו לפעמים מספר ספרי הדרכה: לפי עונה (טיפוס בחורף על מפלי קרח ובקיץ על סלע), לפי סגנון הטיפוס (מסלולי טיפוס חפשי ומסלולי טיפוס מלאכותי), לפי אופי ההובלה (מסלולים ספורטיביים ומסלולי טראד), לפי אורך (מסלולים קצרים, בני פיץ' אחד, וארוכים) וכו'.

טופו למסלול

טופו של "הנוז", על ה"אל קפיטן" ביוסמיטי

טופו למסלול יהיה בדרך כלל איור המתאר את קו ההתקדמות של המסלול על הסלע. בטופו מצויינים פיצ'רים חשובים (ארובה, אופן-בוק, בולדר, עץ) תחנות (אם יש), עגינות קבועות (פיתונים ובולטים) ומיקום הקרוקס.

בכיתוב הנלווה לטופו יתווספו פרטים נוספים שחשוב לדעת: אורך המסלול, דירוגו הספורטיבי ורמתו הכללית (במסלולים ארוכים ואלפיניים), כמה שעות אורך הטיפוס עליו וציוד מיוחד דרוש.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...