סרטים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

וקודם כל: איך מזהים סרטי טיפוס

סרטים עלילתיים ותיעודיים

Guns of Navarone, תותחי נברון, 1961.

סרט פעולה על פי סיפרו של אליסטר מקלין. לסצנת הטיפוס בסרט נבנה באולפן מצוק אופקי והשחקנים "טיפסו" עליו בזחילה. שווה לראות.


The Eiger Sanction, חיסול בפסגה, 1975.

סרט בבימויו ובכיכובו של קלינט איסטווד המגלם את דמותו של ג'ונתן המלוק, פרופסור לאומנות, מטפס הרים, אספן תמונות ו...רוצח שכיר בשרות ה-CIA. הוא מטפס, בין השאר על הגראנד טטון ועל האייגר.


The Man Who Skied Down Everest, 1975.

גולש יפאני שאשקרה חלם לרדת מפסגת האברסט בסקי. הסרט מתאר את הטיפוס והירידה על פי יומנו של גיבור הסיפור.


For Your Eyes Only, לעינייך בלבד, 1982.

בסרט זה מטפס ג'יימס בונד (רוג'ר מור) במטאורה, יוון, על הצוק של המנזר Agia Triada - השילוש הקדוש. הוא משתמש בפרנד, תוקע פיתונים ומטפס פרוסיקים על החבל בעזרת שרוכי הנעליים שלו. בסוף הוא זורק פיתון על אחד השומרים וכך מחסל אותו.


Five Days One Summer, חמישה ימים בקיץ אחד, 1982.

בסרט מספר קטעי טיפוס של שון קונרי באלפים. העלילה מתרחשת ב 1932, וקטעי הטיפוס האלפיני והציוד- בהתאם.


The Mission, המשימה, 1986.

סרט על רוצח שהופך לנזיר כדי לכפר על פישעו ונשלח לדרום אמריקה כמיסיונר על מנת לנצר את הילידים. באחת הסצנות המרשימות בסרט נראים המיסיונרים, בעזרת אינדיאנים, המטפסים את מפלי האיגואסו.


1988, Deadly Pusrsuit,

סרט על סוכן FBIשרודף אחרי רוצח סדרתי. יש בו קטע טיפוס שבו הנעלים של המטפס הופכות באורח פלא לנעלי טיפוס, לצורך הסצנה.


Star Trek V: The Final Frontier, מסע בין כוכבים 5 - הגבול האחרון, 1989.

מי שלא ראה את קפטן קירק מטפס על האל-קפיטן ביוסמיטי בסולו, לא ראה סצנת טיפוס מימיו. מי שלא ראה איך ספוק מציל אותו כשהוא נופל - לא ראה בלימת נפילה מרשימה מימיו...


Storm and Sorrow, 1990.

לורי סינגר משחקת את דמותה של מולי היגינס, מטפסת אמריקאית המנסה לטפס על הר לנין.


K2, המרוץ לפסגה, 1992.

שני חברים המתכננים לטפס על ה-K2 בסגנון אלפיני: מהיר וקל. בסרט מספר סצנות של טיפוס סלע מרשים והרבה נופי שלג והרים. בסוף הידידות מנצחת ויש חילוץ עם הליקופטר (מה-K2???)


Cliffhanger, סחרור מסוכן, 1993.

סרט בכיכובו של סילבסטר סטאלון כמדריך טיפוס הרים שפרש ונאלץ לחזור כדי להציל את עצמו ואת חברו מכנופיית שודדים אלימים. את קטעי הטיפוס בסרט ביצעו רון קאוק, וולפגנג גוליך (זצ"ל) וג'יה פיפס. הסרט צולם בדולומיטים באיטליה וצילומי הטיפוס וההרים מרשימים ויפים.


Mission : Impossible II, משימה בלתי אפשרית 2, 1996.

סצנת הפתיחה של הסרט השני בסדרה מראה את טום קרוז, כסוכן החשאי איתן האנט, מבלה את חופשתו בטיפוס סולו. הסרט מציג לעולם הטיפוס את טכניקת הצעד הדינאמי עם הגב לסלע.


Vertical Limit, 2000.

עוד סרט על הk2. אחות היוצאת להציל את אחיה שנעלם על ההר. נפתולי העלילה עולים על כל דמיון, אבל יש בו כמה קטעי צילום מרשימים של הרים, מפולות וכו'. רוב הסרט צולם באזור QUEENSTOWN ב - NEW ZEALAND, ובאולפנים ב - CHRISTCHURCH. בסרט משתתפים הרבה פיגורות מוכרות יותר ופחות מתחום טיפוס ההרים הגבוהים (למשל אד ויסטורס) בתפקידי ניצבים.

גם כאן מוצגת טכניקות חדשות: קפיצה מעל קרווס ענק עם שני גרזנים טכניים לנחיתה, קפיצה לחריץ עם קאם מוכן ביד, שימוש בניטרוגליצרין לחילוץ בהרים גבוהים, איבטוח של מטפס אמצעי בשלישיה מלמטה, ועוד.


IMAX- Everest, אברסט - איימקס, 1997.

סרטו של דייויד ברישירס (David Breashears) על ההר הגבוה בעולם.


Seven Years In Tibet, שבע שנים בטיבט, 1997.

סיפורו של היינריך הרר (Heinrich Harrer), המגולם על ידי בראד פיט. הרר היה מטפס אוסטרי שנמלט ממלחמת העולם השניה ונסע להימליה כדי לטפס על הננגה-פרבאט, בשנת 1939. מלחמת העולם השניה מצאה אותו והוא נכלא במחנה שבויים, ברח ממנו והגיע לטיבט. הוא התיידד עם הדלאי לאמה והיה שם בזמן שהסינים כבשו את טיבט.


Touching The Void, 2005.

על פי ספרו המצויין של ג'ו סימפסון, נעשה סרט תיעודי המשלב שחזור של קטעי הטיפוס (והזחילה) וראיונות עם ג'ו סימפסון וסיימון ייטס. למזלנו ויתרו האולפנים ההוליוודיים על הזכויות וכך לא נאלצנו לראות את טום קרוז כג'ו סימפסון ושחקנית שהיתה אמורה להחליף את סיימון (כי זה לא מספיק דרמטי עם שני גברים).

צילומי ה - BASE CAMP נערכו בפרו במקום שבו התרחשו הדברים (ב-SIULA GRANDE), ומספר צילומים נוספים של טיפוס על הקרחון בו ג'ו סימפסון וסיימון ייטס מגלמים את עצמם. צילומי הטיפוס בהרים נערכו בשוויץ במהלך החורף כאשר את סיימון וגו' מגלמים שני מטפסים אנגליים.


Yamakazi -


MERU - מארו 2015 | +16 | 1 שעות 30 דקות | סרטים תיעודיים סרט תיעודי העוקב אחר ניסיונם של שלושה מטפסי הרים מקצועיים להעפיל אל פסגת 'סנפיר הכריש' בהר מרו שבהודו, אחת הפסגות הקשות ביותר לטיפוס בעולם כולו. בכיכוב: קונרד אנקר, רנן אוצטורק, ג׳ימי צ׳ין. סרט נפלא, עם סצנות טיפוס מדהימות.

סרטי הדרכה

סרטי אווירה

Etoile et tempête (כוכב וסערה), סרטו של גאסטון רבופה על טיפוס בכלל וטיפוס באלפים בפרט.

Opera Vertical, סרטו המפורסם של פטריק אדלנז'ה (Patrick Edlinger) על חייו ואהבת הטיפוס.

La vie aux bout des doigts (החיים בקצות האצבעות), סרטו המפורסם השני של פטריק אדלנז'ה.

Grimpeur étoile, סרטו של לורן שבליה, (Laurent Chevalier), משנת 1988, בכיכובם של פטריק ברהו (Patrick Belhault) וקתרין דסטיבל (Catherine Destivelle). הסרט כולל מספר קטעים הומוריסטיים ואומנותיים מרשימים ביותר. הסרט ניסה למזג טיפוס וריקוד למשהו חדש - Escaladanse.

סרטים מודרניים

Gripped: סרט אמריקאי שספק אם יופק אי פעם, מן דרמת טיפוס מוזרה...


קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב, דורון בר ואחרים...