סגנון אלפיני

מתוך Climbing_Encyclopedia
(הופנה מהדף אלפיניזם)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סגנון אלפיני (באנגלית: alpine style) הוא סגנון בטיפוס הרים (להבדיל מסגנון מצור). התיאור המדוייק ביותר לסגנון אלפיני הוא "קל ומהיר" (fast and light). על פי גישה זו מטפסים עם מינימום ציוד, במינימום זמן. הכוונה היא לטפס רק עם מה שחייבים כדי לשרוד וכדי שהציוד המיותר לא יאיט את קצב ההתקדמות. סגנון זה דורש מחוייבות, ידע ונסיון, כושר גופני מעולה ונכונות ללכת "עד הסוף".

טיפוס בסגנון אלפיני משלב טכניקות מטיפוס חפשי, טיפוס מלאכותי ואפילו סקי, בשביל שהאפרואוץ' אל המסלול והירידה ממנו יהיו מהירים ויעילים. טכניקות האבטחה יהיו כאלה שמקריבות חלק מהביטחון לטובת מהירות. יוצא שבדרך כלל מטפסים בסולו בקטעים קלים, הולכים יחד (moving together) בקטעים בינוניים ומטפסים בפיצ'ים (אם בכלל) רק בקטעים הקשים. לפי אותו עיקרון גם משתמשים בחבל אחד דק (חצי חבל כפול - חצי חבל) ולא בחבל יחיד ועבה.

בהרים ואיזורים שהם גבוהים מעל פני הים, ועל מסלולים שדורשים התאקלמות (כלומר, שמתחילים גבוה ויש בהם הפרשי גובה גדולים מאד), נפוץ השימוש בתרופות להאצת התהליך, כמו דיאמוקס.

בדרך כלל מציינים שהמסלול הוא אלפיני, או שהמסלול טופס בסגנון אלפיני כדי להבדיל ממסלולים שטופסו בסגנון מצור. סגנון אלפיני "נחשב" יותר, הוא יותר טהור, יותר טכני וזוכה ליתר כבוד. בסגנון אלפיני יש הסתמכות בלעדית על יכולתם של המטפסים, ללא תמיכה חיצונית של משלחת גדולה.

לקריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...