חבל יחיד

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הובלה בחבל יחיד

חבל יחיד (באנגלית: single rope) הוא שיטת הובלה בה המוביל משתמש בחבל אחד (מן הסתם) ואותו החבל עובר בכל העגינות. החסרון העיקרי של שיטה זו הוא בכמות החבל. מכיוון שבזמן גלישה על המסלול ניתן לגלוש בכל פעם רק חצי אורך החבל (גולש אחרון), על מסלול מולטי-פיץ' שהובל בחבל יחיד יהיו יותר פיצ'ים של גלישה מאשר פיצ'ים של טיפוס, עד פי שניים יותר. לעומת זאת, שיטה זו היא פשוטה יחסית לשיטות אחרות, והיא פופולארית ביותר במסלולים ספורטיביים קצרים, בלעדית בקירות טיפוס ושימושית בכל איזור בו יש ירידה נוחה מן המסלולים, או תחנות גלישה נוספות על אלה של ההובלה.

מאחר שהמוביל מקליפ את החבל בכל העגינות, מתגלה תופעה שמהווה בעיה במיוחד במסלולים שאינם ישרים (כאלה שיש בהם טרברסות, למשל). כל "שבירה", זוית בחבל, מוסיפה כמות של חיכוך ומקשה על המוביל להמשיך לטפס. זה נקרא דראג. פתרון אפשרי הוא להוסיף הארכות, על ידי שימוש בראנרים ארוכים, לכל עגינה וכך להקטין את הזוית של החבל בטבעות.

SRT

קיצור ל-Single Rope Technique. זהו אוסף טכניקות חבל המשמשות בעיקר במערנות, לגלישה וטיפוס על חבל כאשר עובדים תמיד רק עם חבל אחד. הרעיון הוא שכניסה ויציאה מהמערה נעשות לרוב באותו נתיב, כך שאין בעיה להשאיר חבל אחד תלוי על כל עגינת גלישה, כי ממילא נחזור ונטפס עליו בדרך החוצה.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב, אנדריאה ענתי, עומר שביט ואחרים...