אפרואוץ'

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אפרואוץ' (מאנגלית: approach), גישה, מונח המתאר את הדרך אל תחילת המסלול. האפרואוץ' יכול להיות פשוט וקל, כמו הליכה של כמה דקות מהאוטו, כפי שמקובל באתרי טיפוס ספורטיבי, אבל יכול להיות גם ארוך ומסובך, ואפילו מסוכן כמו בחלק מן המסלולים בוואדי ראם. האפרואוץ' למסלולים לפעמים מסומן ברוג'ומים, ולפעמים אינו מסומן כלל.

במסלולים אלפיניים האפרואוץ' מסובך יותר, כי כמעט תמיד התנאים אינם קבועים, וצריך לחצות קרחונים שיש בהם קרווסים או מדרונות שלג. באיזורים מרוחקים כמו אנטארקטיקה, למשל, האפרואוץ' דורש גם שינוע של כמות גדולה של ציוד, דלק ומזון.

נעלי אפרואוץ'

במסלולי טראד ארוכים ובמסלולי טיפוס מלאכותי נהוג להשתמש בנעלי אפרואוץ', שהן נעלי הליכה קלות עם סולייה קשה.

סנדלי שלג

למסלולים אלפיניים עם אפרואוץ' קצר, משתמשים לעיתים בסנדלי שלג (raquettes).

סקי של אפרואוץ'

סקי וביינדינגס של אפרואוץ׳

למסלולים אלפיניים עם אפרואוץ' ארוך יותר משתמשים במגלשי סקי קצרים (כ-130ס"מ) וקלים, שאינם מיועדים לסקי מהיר, אלא לאפרואוץ' מהיר, הם נקראים, בהתאם, approach skis (בצרפתית: skis d'approche). הסקי מצויידים בביינדינגס של סקי תיור (ski-touring או ski-mountaineering) המאפשרים סקי, אבל גם הליכה במעלה מדרונות שלג. מטפסים רבים מעדיפים ביינדינגס המתאימים לנעלי הפלאסטיק שאיתן הם מטפסים.

למי שיכול לטפס עם נעליים קשיחות, מומלצת במיוחד המערכת של דינאפיט, שהיא קלה במיוחד, אבל לא מתאימה לכל נעל אלא רק לנעליים עם הכנה מיוחדת. נעליים כאלה מיוצרות על ידי דינאפיט, גרמונט, סקרפה.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...