איבטוח בהובלה: דגשים ורעיונות (שם זמני)

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אבטוח המאבטח

הקדמה

כיום רוב המטפסים בארץ הם מטפסים ספורטיביים כלומר מטפסים בקירות טיפוס או באתרים מבולטים ברחבי הארץ. כתוצאה מכך רבים מהמטפסים- מוכשרים ככל שיהיו- אינם שולטים בטכניקות בסיסיות שהיו ודאי נרכשות במהלך הזמן אם היו מטפסים trad. דווקא בתחום הטיפוס הספורטיבי שבו המטפס מרגיש בטוח ובודק את גבולות היכולת שלו נפילות הן דבר שכיח ביותר. נפילות אלו בשילוב של הפרשי משקל גדולים בין מאבטח-מטפס או מיקום לא נכון של המאבטח ביחס למטפס עלולים להביא לתוצאות קטלניות. מאבטח שאינו מאובטח בעצמו עלול להיפצע או גרוע מכך לגרום לגראונדר - פגיעה של המטפס בקרקע או במדף. אנסה להעלות כמה רעיונות בתקווה לשפר את הבטיחות של כולנו בתור מטפסים. כמובן שטיפוס אינו ספורט עם חוקים ברורים ומוגדרים ואין תחליף למחשבה והגיון בריא.

כמה כללי אצבע

some rules are made to be broken- belay rules are not

  1. לעולם אל תוריד את היד מהחבל.
  2. השאר מרוכז במטפס לאורך כל הטיפוס.
  3. ציוד טיפוס, טוב ככל שיהיה, אינו שווה דבר אם אינך יודע איך להפעילו ומכיר את מגבלותיו.
אבטוח מתחת לגג עם/ללא עגינה Petzl
אבטוח עם/ללא עגינה Petzl
כותרת??

כאשר אנו מאבטחים מהקרקע- בשונה מטיפוס מולטי-פיץ' בו אין לנו ברירה אלא להיות מאובטחים לתחנה- אין אנו מוכרחים להיות מחוברים לעגינה בתחתית המסלול אך יש לכך מספר יתרונות.

יתרון ברור הוא באבטוח מטפס שכבד מאיתנו משמעותית. הבדלי המשקל הגדולים עלולים במקרה של נפילה להרים את המאבטח עד לעגינה הראשונה וכתוצאה מכך לגרום לנפילה ארוכה של המטפס או גרוע מכך פגיעה בקרקע. דבר זה נכון גם בשטח וגם בקירות טיפוס. רעיון זה נכון גם כאשר מאבטחים ממקום שבו יש סכנת נפילה או סכנה של פגיעה במצוק (אבטוח מתחת מדף). כמובן שיש יתרון לכך שהמאבטח יכול לזוז ולהתאים את עצמו למטפס ולתת אבטחה דינאמית יותר אך טכניקה כזו דורשת ניסיון ותרגול. בכל מקרה יש לחשוב טוב לפני הטיפוס ולעשות הערכת סיכונים הכוללת גם את המאבטח.

איבטוח ישיר (direct belay)

חיבור אמצעי החיכוך ישירות לעגינה (באמצעות) טבעת וסלינג. בשיטה זו המאבטח נמצא מחוץ למערכת ולא יופעל עליו שום כוח כאשר המטפס יפול. שיטה זו מתאימה במיוחד כאשר ישנם הבדלי משקל גדולים בין מאבטח/מטפס. יתרון נוסף הוא שבמקרה שהמאבטח נדרש להגיש עזרה למטפס הרבה יותר קל לו "להתנתק" ולהגיש את העזרה הדרושה. חסרונה של שיטה זו הוא בכך שכל העומס בנפילה מופעל ישירות על העגינה וכמה חזקה שלא תהיה תמיד קיים הסיכוי שהיא תיתלש.

איבטוח עקיף (Indirect belays)

שיטה יותר נפוצה לאבטוח. בשיטה זו המאבטח מחובר לעגינה ואמצעי החיכוך מחובר לרתמתו. שיטה זו מעבירה את מרבית עוצמת הנפילה למאבטח מה שמקטין את הסיכוי שהעגינה תיתלש. חסרונה של שיטה זו מתבטא בכך שבמקרה של נפילה המאבטח עלול להמשך בחוזקה ובנוסף יהיה לו קשה מאד "לצאת" מהמערכת במקרה של פגיעה של המטפס.

  • יש לשים לב לכך שהעגינה אליה מחובר המאבטח הינה חזקה במיוחד ואם אפשר רב-כיוונית.
  • יש לחזות את כיוון המשיכה במקרה של נפילה ולהיות מוכנים לכך.

קריאה נוספת

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: אביתר ואחרים...