תו תקן למדריכים וחברות העוסקים בטיפוס וגלישה

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מסמך זה מפרט את משמעותו של תו התקן למדריכים וחברות העוסקים בפעילויות טיפוס וגלישה. בפעילויות כאלה קיים סיכון אינהרנטי הנובע מאופי הפעילות. ניתן למזער את הסיכון על ידי שימוש באנשי מקצוע (קרי - מדריכים) טובים, וללא התפשרות ועיגול פינות בנושאי בטיחות. התקן בא לעזור ללקוחות לבחור מדריכים וחברות הפועלים כך.

דף זה מכיל את אותו המידע כמו הדף על תו תקן למדריכים וחברות העוסקים בטיפוס וגלישה באתר עמותת מדריכי הטיפוס הישראלים. בכל מקום בו הם שונים, יש לנהוג על פי התוכן הקיים באתר העמותה.

ניתן לעיין גם ברשימת ההמלצות הכלליות שאספנו עבור לקוחות.

איך יודעים מי עומד בתקן?

דרך פשוטה לבדוק אם המדריך או החברה עומדים בתקן היא לברר אם מסמכי החברה נושאים את הלוגו של עמותת מדריכי הטיפוס הישראלים. רק מדריכים וחברות הפועלים על פי תו התקן רשאים להציג את לוגו העמותה במסמכיהם הרשמיים ו/או את הכיתוב: "חבר בעמותת מדריכי הטיפוס הישראלים". כל אחד מהם (הלוגו ו/או הכיתוב) מהווה הוכחה לכך שהם רשומים כחברים בעמותת מדריכי הטיפוס הישראלים.

דרך שניה ובטוחה יותר היא לחפש את שם המדריך או שם החברה ברשימה המעודכנת של מדריכי טיפוס, מדריכי גלישה או חברות באתר שלנו.

שימו לב (1), רשימת המדריכים והחברות עשויה להשתנות. במידה ויתברר לנו שחבר אינו עומד בדרישות התקן, שמו יוסר מן הרשימה. אנו ממליצים לבדוק את הרשימות מדי פעם ולא לסמוך על כך שהשם הופיע ברשימה בעבר.

בכל מקרה של סתירה בין השתיים, מכריעה הרשימה באתר העמותה. נתקלתם בחברה המציגה את הלוגו ו/או הכיתוב כאמור ואינה מופיעה באתר? צרו איתנו קשר והודיעו לנו.

דרך שניה היא לחפש את שם המדריך או שם החברה ברשימת מדריכי הטיפוס, מדריכי הגלישה או החברות באתר שלנו. בכל מקרה בו מתקשרים עם חברה לפעילות כלשהי, יש לבדוק קודם כל אם היא נמצאת ברשימת החברות ואין להסתפק בכך שהמדריך (הבעלים) נמצא ברשימת המדריכים.

שימו לב (2), רשימת המדריכים אינה באה במקום רשימת החברות. יכול להיות מדריך שהוא בעל חברה. הוא עשוי להיות חבר עמותה (ועומד בתקן) אך החברה שברשותו אינה עומדת בתקן.

אם נתקלתם בחברה שמציגה את הלוגו ו/או הכיתוב כאמור ואינה מופיעה ברשימה שבאתר? אנא, צרו איתנו קשר והודיעו לנו.

מי עומד בתקן?

מדריכים

עמותת מדריכי הטיפוס הישראלים היא ארגון שבו חברים מדריכי טיפוס וגלישה מוסמכים בלבד. עצם החברות בעמותה מהווה אישור לכך כי:

 • המדריך הוא מוסמך ופעיל (לפחות בשנה האחרונה).
 • הוא מדריך רק על פי הסמכתו.
 • הוא מכיר את הוראות הבטיחות.
 • הוא התחייב לעבוד על פי הוראות הבטיחות.
 • הוא התחייב להשתמש רק בציוד תקני ותקין.
 • הוא התחייב לספק ציוד מספיק לחניכים (על פי אופי הפעילות).

חברות

חברות העוסקות בטיפוס וגלישה, הרשומות כחברות בעמותת מדריכי הטיפוס הישראלים, התחייבו כי הן:

 1. מחזיקות בתיק נוהלי עבודה והוראות בטיחות.
 2. מתנהלות על פי נוהלי עבודה והוראות בטיחות המפורטות בתיק.
 3. מחזיקות בפוליסת ביטוח תקפה.

הוראות הבטיחות ונהלי העבודה דורשים (בין השאר) כי:

 • הפעילויות מודרכות על ידי מדריכים מוסמכים בלבד.
 • הסמכתם של המדריכים מתאימה לסוג הפעילות.
 • המדריכים מכירים את הוראות הבטיחות ונוהגים על פיהן.
 • בפעילויות נעשה שימוש רק בציוד תקני ותקין.
 • מספר המדריכים מתאים לאופי הפעילות ולמספר המשתתפים בפעילות.
 • המדריכים חותמים על טופס מתאים ומאשרים שקראו והבינו את הכתוב בתיק.

כל זאת, כאמור, בהתאמה להמלצות הכלליות המפורטות באתר העמותה.

הוראות בטיחות

הוראות בטיחות ראשוניות מצויות:

 1. כאן (של חוזר מנכ"ל משרד החינוך).
 2. כאן (הוראות בטיחות כלליות לעבודת חבל, של הועדה המקצועית לטיפוס וגלישה במכון ווינגייט).
 3. וכאן (הוראות בטיחות לקירות טיפוס, של הועדה המקצועית לטיפוס וגלישה במכון ווינגיט).

חברה עשויה לאמץ הוראות אלה כלשונן, או להשתמש בהן כבסיס ולשנות כדי להתאים אותן לצרכיה. ניתן גם לכתוב הוראות בטיחות חדשות המתאימות יותר לאופי העבודה של החברה ולהשתמש בהוראות הראשוניות כאוסף קוים מנחים בלבד.

מה משמעות ההסמכות?

 • מדריכי גלישה מוסמכים לנהל יום גלישה, לעבור בנחל עם קבוצה (טיול קניונינג), לפקח על פעילות טיפוס בטופ-רופ (במצוק בלבד), לשלח באומגה.
 • מדריכי טיפוס מוסמכים לעשות כל מה שמדריכי גלישה מוסמכים לו, ובנוסף הם יכולים להדריך קורסי גלישה וטיפוס, לפתוח קיר טיפוס ולהיות אחראי על פעילויות בקיר טיפוס, להשגיח מבחינה בטיחותית על פעילות בקיר טיפוס: פעילות טופ–רופ ופעילות הובלה, לתחזק ולהחליף אחיזות ולחזק אותן על הקיר, להדריך בקורסי מדריכי גלישה (כמדריך שני), לטפס עם קליינטים (טופ-רופ והובלה) ולהוביל קבוצות בהרים.
 • מדריכי גלישה בכירים מוסמכים לעשות כל מה שמדריכי גלישה מוסמכים לו, ובנוסף הם יכולים להדריך קורסי גלישה ולהדריך ולבחון קורסים של מדריכי גלישה.
 • מדריכי טיפוס בכירים מוסמכים לעשות כל מה שמדריכי גלישה בכירים ומדריכי טיפוס מוסמכים לו, ובנוסף הם יכולים להדריך קורסים של מדריכי טיפוס ומדריכי טיפוס ספורטיבי ומפעילי קירות טיפוס.

תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...