רצועת ציוד

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רצועת ציוד יחידה ומרופדת
רצועת ציוד כפולה
רצועת ציוד עם שלוקר, למסלולים ארוכים וקירות גדולים‏

רצועת ציוד או בנדוליר (באנגלית: racking sling או gear sling) הם כינויים לרצועה המשמשת לתליית ציוד (ראנרים, אבני עיגון, פיתונים ועוד) כאשר כמות הציוד גדולה ואין לה מקום על לולאות הציוד של הרתמה, או כשלא נוח לקחת הכל על הרתמה. במקור השתמשו פשוט בסלינג מרצועה, והיום יש רצועות מרופדות מיוחדות לזה, וגם, כמו בתמונה, בנדולירים כפולים.

רצועה ייעודית

מספר יצרנים מייצרים רצועות שונות עם לולאות נפרדות ו/או ריפוד לכתף. ישנן דגמים של רצועות פשוטות הנתלות בין הכתף והצוואר ומתחת ליד הנגדית (ובפי החיילים "בהצלב"), ויש כאלו שמתלבשות כמו תיק גב עם לולאות בשני צידי הגוף ופאוץ' אחורי נסגר. רצועה זו אינה מיועדת לשאת עומסים גבוהים, כגון אלו שמתפתחים בנפילת מוביל והיא טובה אך ורק לנשיאת ציוד. היתרון שלה הוא שהיא מאוד נוחה. החיסרון הוא שלעומת רצועה מאולתרת, רצועה ייעודית אינה יכולה לשמש כהארכה במידה ויש חוסר בציוד. רצועות ציוד הן שימושיות מאוד בטיפוס מלאכותי, ובמסלולי מולטי-פיץ' ארוכים בהם נדרש ציוד רב.

רצועה מאולתרת

רצועה קשורה או תפורה באורך של רץ אחד שמשמשת כרצועת ציוד. ככל שהרצועה יותר רחבה, היא יותר נוחה לנשיאת משקל רב. ככל שהיא צרה יותר, קל להקליפ ולנתק ממנה ציוד, אבל זה חותך יותר בכתף. ניתן להשתמש גם בפרוסיק אך עם כמות רבה של ציוד, זה לא כלכך נוח.


תרמו לדף זה: מיכה יניב, ישראל ואחרים...