ראיתי אנשים עוברים נחלים בקניונינג במהירות ממש. למה? מה החשיבות של המהירות?

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

זו שאלה מעניינת. למה, באמת, חשוב להיות מהירים במסלול שאורך כמה שעות, חצי יום - אם מותחים אותו. למה לא לקחת את זה בכיף. לעצור להפסקת קפה/תה כל חצי שעה? למה? מה זה חשוב בקניונינג? בקניון יבש, כמו נחל קומראן או נחל חלמיש, שלוקח ממילא כמה שעות לעבור אותו, למה לרוץ? למה למהר?

ובכן, קניונינג זו פעילות שמשלבת מגוון של מיומנויות, רובן (אבל לא כולן) בעלי אופי ספורטיבי: הליכה במתארים תלולים וחלקים קפיצה ושחייה, גלישה, סקרמבלינג וטיפוס. קניונינג יכול גם להיות מסוכן: אפשר לעשות טעות וליפול, לנחות לא טוב בגב או בבריכת מים. אפשר לחטוף היפותרמיה ואפילו לטבוע בגב או במפל עם זרימה חזקה.

אז מה חשיבות המהירות בקניונינג? או בעצם - מה חשיבות המהירות בכלל?

אז ככה: קניוניר מהיר הוא יותר ממוקד, יותר בטוח ויותר בשליטה. כשלא מבזבזים זמן על שטויות, נשאר יותר זמן להנות מהתנועה, מהשליטה ומהמסלול.

עניין נוסף, וחשוב ביותר: מי שמתקדם יותר מהר בקניון יכול לבחור מסלולים יותר ארוכים, מסובכים, רציניים ומחייבים (ואלו הכי מגניבים). מסלולים כאלה שאין להם נקודות יציאה וחייבים להגיע לסוף שלהם כדי לצאת מהם. אם אתה לא מהיר, כנראה שלא תעז (זה באמת לא יהיה חכם) להיכנס למסלולים כאלה.

בקניונים רטובים, סכנת ההיפותרמיה, שכבר הוזכרה קודם היא משמעותית. מי שזז יותר מהר, גם מתחמם מן התנועה עצמה ובכך מוריד משמעותי את הסכנה להיכנס להיפותרמיה.

ובתור בונוס: אם תהיו מהירים ״תברחו״ מכל הקבוצות האחרות על מסלולים קצרים, יתנו לכם לעקוף ותהיו לבד על מסלולים ארוכים. יש עוד בונוס והוא שמירה על הטבע ועל הנאת הטיול שכולם. לא יעזור כלום אבל מי שמבלה בתוך רחף יום שלם במקום שעה וחצי - שעתיים כמו שהמסלול אמור לקחת יצטרך בשלב כלשהו לעשות פיפי ויותר ומכאן די ברור מה קורה לגבים די מהר....

יש אפילו איך להיות יותר מהיר בקניונינג ספציפי עם רעיונות וקונספטים שיעזרו לכם לנוע מהר יותר בקניונים, גם יבשים וגם רטובים. הרעיונות האלה יועילו גם לכל מי שרוצה לטפס בהרים, אבל כאמור - לזה יש מאמר מיוחד...

אז למה להיות מהיר? כדי להיות קניוניר טוב, צריך להיות יעיל. גם כדי להיות רתך טוב, צבע טוב או מכונאי רכב טוב - צריך להיות יעיל. זה אומר שלא מבזבזים זמן על פעולות מיותרות, עובדים במקביל ובאופן מדוייק.

היעילות מתבטאת בהיבטים רבים: בעבודת הכנה טובה, בהתארגנות, בבחירת ציוד מתאים, בעבודה במקביל, וכו׳.

כדי להגיע למקום הזה לא מספיק להבין מה כתוב כאן: צריך ידע והבנה! צריך להכיר היטב את השיטות והכלים, צריך להיות מסוגלים לנתח סיטואציות מורכבות ולדעת לבחור במהירות את השיטה המתאימה: היעילה והבטוחה ביותר.

זו מיומנות חשובה גם בהרים, על שלג, קרח וגם על מסלולים ארוכים של סלע כמו שיש לנו בסיני וירדן, אבל לא רק שם. היכולת לנוע במהירות ובצורה חלקה ובטוחה במסלולי טיול מורכבים, בדרדרות ובמתארים תלולים חשובה לתחושת הביטחון ולהנאה מן התנועה עצמה. כבונוס, היא גם חוסכת באנרגיה. וכבונוס נוסף - היא מאפשרת לנו להגיע למקומות שללא המיומנות הזו לא היינו יכולים להגיע.

להיות קניוניר יעיל ומהיר זה לא אומר לעשות תנועות מהירות. זה יותר הלך רוח והתכווננות למטרה שהיא להיות כל הזמן בתנועה קדימה. לנוע מהר בקניון זה לשנות את איך שחושבים. זה בראש וזו מיומנות הניתנת ללמידה ואימון בקלות יחסית.

השתכנעתם? רוצים לדעת איך עושים את זה? אז כאמור, יש מאמר מפורט שמדבר בדיוק על איך להיות יותר מהיר בקניונינג.

רוצים לדעת עוד על מהירות: כדאי להכיר גם את המאמר שמדבר על מהירות בטיפוס. הוא דומה ברוח הדברים, אבל שונה בטיפים הספציפיים.תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...