קשר בוהן כפול שנפתח בגלישה

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־01:21, 17 באוגוסט 2010 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ב-19.9.1997 יצאו שלושה מטפסים (מאט, קארי, וקרן) לטפס ב- Cascade Canyon, Grand National Park, Wyoming, Guide's Wall . מאט, מטפס ותיק ומדריך, חיבר את שני החבלים בקשר בוהן. חבל אחד היה 10 מ"מ חדש, והשני 10.5 מ"מ משומש. שני החבלים היו דינאמיים ויבשים. הושארו קצוות באורך 15-20 ס"מ. מאט אמר שעל כל קשר, הוא קודם מסתכל ואחר כך בודק אותו פיזית.

הם גלשו חמש גלישות על אותו הקשר. לפני הגלישה השישית, מאט התחיל לפתוח את הקשר בשביל לעבור לחבל אחד, אבל אחר כך החליט להישאר עם שני חבלים בגלל שהמצוק גבוה. מאט אמר שהוא לא פתח את הקשר לגמרי אלא רק שחרר אותו קצת. אחר כך הוא הידק אותו בחזרה, ושוב השאיר 15-20 ס"מ בקצוות. הוא הדגים את הפעולה בתחקיר שנעשה אחרי התאונה. לא היה שום דבר שונה באיך שהוא קשר את החבלים, בצורת ההידוק או באורך הקצוות.

לאחר מכן, מאט ירד בפעם השישית על הקשר, והירידה תוארה בפיו כאגרסיבית יחסית (לעומת ירידה חלקה ואיטית).

בזמן שמאט גלש, קארי אמרה לקרן שהיא שונאת את הקשר כי הוא נראה בלתי יציב. (לאחר מכן כשנשאלה בתחקיר, אמרה שזו הייתה אמירה כללית ולא קשורה למקרה הספציפי ההוא). לאחר שמאט ירד, קרן העבירה את החבלים שלה בתוך ה-ATC. לפני הירידה של קרן, הם שינו את מיקום הקשר לאמצע שבין העיגון לשפת המצוק, אך הדגישו שלא נגעו בקשר עצמו.

לפני שקרן התחילה לרדת, קארי רצתה להדק את הקשר מפני שהוא נראה לה רפוי קצת. קרן עצרה אותה ואמרה שהן לא מכירות את הקשר, לכן לא צריך להתעסק איתו. לאחר מכן קרן גלשה כ-15 מ' עד שהקשר כשל, ונפלה עוד כ-9 מ' על מדף. קארי, שהייתה למעלה כשהקשר כשל, ראתה אותו נפרם ומשתחרר. היא הוסיפה גם, שהקצוות נראו לה קצרים יותר ממקודם, ובוודאי קצרים יותר ממה שהיו למאט כשהוא גלש.

צוות החילוץ שבא לעזור לקרן אגב, השתמש גם הוא בקשר הבוהן בחיבור החבלים שהשתמשו בהם בחילוץ. קארי אמרה שהוא היה זהה לקשר שהם השתמשו בו לפני כן.

קריאה נוספת

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...