קשר שמונה כפול שנפתח בגלישה

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שני חברים מאנגליה יצאו לטפס בארה"ב – Utah, Zion National Park, Leaning Wall, Space Shot

הטיפוס התבצע בפיצ'ים, וכך גם הירידה.

סיפור המקרה

התחלתי למשוך את החבל הירוק ורוס סידר את עצמו ליד העיגון. קיפלתי את החבל שלי, ורוס בדיוק אמר - "נתראה למטה בעוד כמה דקות". הוא ראה אותי מקפל את החבל והציע לקחת אותו, בגלל שהיה לי כבר על הגב את ה-9מ"מ. התרמיל שלנו היה עליו אז אמרתי שזה בסדר. הסתובבתי לסיים לקפל את החבל ובאותו הרגע הוא נפל.

קפצתי לשם, ולא היה שם כלום – החבלים נעלמו, רוס נעלם, והעיגון היה שם, כאילו לא נגעו בו. הכל נעצר לשנייה, היה כאילו בהילוך איטי והפך ללא מציאותי. אחר כך התחלתי לצעוק. ידעתי שאני צריך לרדת למטה, למקרה שאולי יש סיכוי בלתי אפשרי כלשהו שאולי אני אוכל לעזור לו. צעקתי לאנשים בכביש והצלחתי לגרום למישהו לשים לב. הם עצרו אוטובוס וצעקו בחזרה שעזרה בדרך. היו לי שני חבלים – 55מ' חבל ירוק ועוד 50מ' חבל 9מ"מ. לא יכולתי להגיע לקרקע בפעם אחת, אבל ידעתי על עגינה שאוכל להשתמש בה. הכנתי את הירידה והתחלתי לרדת. החבלים פשוט הסתבכו בהכל. היה בלאגן נוראי. ראיתי את האמבולנס והפקחים מגיעים. הפקחים רצו במעלה הגבעה לכיוונו של רוס. התחלתי את הפיץ' השני, הכול לקח כל כך הרבה זמן...

כשהגעתי לקרקע הפקחים אמרו לי את מה שכבר ידעתי.

ממצאים מהתאונה

  • רוס נמצא כששני החבלים עוברים בצורה נכונה באמצעי החיכוך שלו. 3מ' חבל היו "מעליו" וכל ה- 58מ' היו מתחתיו. הקצוות של החבלים לא היו קשורים. (ריצ'רד סיפר: "במהלך כל הזמן השתמשנו בקשר שמונה כפול לחיבור חבלים").
  • בפעם הקודמת שרוס חיבר חבלים באותו יום, לא היה קשר גיבוי לקשר השמונה, ואורך הקצוות לא הדליק נורה אדומה אצל החבר (ריצ'ארד קונורס).
  • רוס ישב כמה מטרים מריצ'ארד כשחיבר את החבלים, כך שריצ'ארד לא ראה מה רוס עושה. (לא היו בדיקות הדדיות).
  • בשום חיבור חבלים לא נעשה שימוש בקשר פלמי, שיכול היה להיות אלטרנטיבה בטוחה יותר.

חברים של ריצ'ארד עשו כמה ניסויים בקשר – הקשר מתעוות תחת עומס. וכשהוא לא מהודק מספיק, גם קצוות באורך 15 ס"מ לא מספיקים.

קריאה נוספת

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...