פיראנה

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פיראנה
רמות החיכוך הבסיסיות בפיראנה שנבחרות טרם הגלישה
תוספת חיכוך אפשרית בפיראנה, לא נוחה מכיוון שהקרן קטנה והחבל יוצא ממנה בקלות
שלבי הנעילה בפיראנה, נוח יותר מהנעילה המופיעה בדף היצרן

פיראנה (piranha באנגלית) הוא אמצעי חיכוך המבוסס על השמינית ודומה לה באופן שימושו, מתוצרת פצל, בדומה לשמינית, גם הפיראנה הוא אמצעי נפוץ בין גולשי הקניונינג, במיוחד באירופה.

הפיראנה הוא אמצעי חיכוך ייעודי לקניונינג. בין תכונותיו:

לפיראנה שלוש קרניים, שתיים תחתונות ואחת עליונה. הקרניים מאפשרות מספר רמות של חיכוך ונעילה קלה. לפיראנה שלוש רמות חיכוך בסיסיות ועליהן ניתן להוסיף חיכוך בשימוש בקרניים העליונה והתחתונה. על פי היצרן, הפיראנה מאפשר שימוש בטווח קטרים של 8-13מ"מ לחבל בודד. בפועל, בגלישה ארוכה בחבלים בקטרים שמתחת ל-9מ"מ הגלישה אינה נוחה וקשה לאחוז בחבל.


לפיראנה גומי לחץ המונע תזוזה של הטבעת בחור החיבור. אלמנט זה מונע יציאה לא מכוונת של האמצעי מהטבעת, יתרון זה משמעותי בעיקר במים זורמים שם יש סכנה שאמצעי החיכוך ייפול למים בעת ניתוק החבל.

יתרון נוסף בפיראנה הוא שאין צורך לגעת באמצעי החיכוך על מנת לנתק את החבל אלא רק לפתוח את הטבעת. זה זניח בגלישות קצרות ובקניונינג רטוב, אך משמעותי בגלישות גבוהות בהם אמצעי החיכוך מתחמם מאוד ועלול לגרום לכוויה בניסיון לנתק את החבל ממנו בסיום הגלישה.

בדומה לשמינית הוא פחות נוח לשימוש חבל כפול (יצירת הצלבות בין החבלים) אך ממילא בטיולי קניונינג הגלישה תהיה לרוב על חבל אחת במגוון שיטות כמו גלישה עם חבל משיכה, גלישה עם בלוק , גלישה עם פידלסטיק ועוד.

חיסרון גדול של הפיראנה בניגוד לאמצעי החיכוך הדומים לה הוא חוסר היכולת להשתמש באופציית החיכוך על הקרן העליונה כשמדובר בחבלים קשיחים או בקטרים גדולים. הקרן הזו היא קטנה למדי, כך שחבלים עבים או קשיחים עשויים להחליק ממנה במהלך הגלישה.

מבין אמצעי החיכוך לקניונינג, הפיראנה נחשב כמכשיר שאינו מפתל מאד את החבל (בהשוואה לסקווארל, למשל).

משקלה של הפיראנה הוא 90 גרם, מהקלים שבאמצעי החיכוך לקניונינג קל למשל מהקריטר (130גרם) ומהסקווארל (133גרם).

הפיראנה מיוצרת מאלומיניום מחושל בחום, והיא עמידה יותר לשחיקה מדומיה הקריטר והסקווארל.


תרמו לדף זה: U.K.R, מיכה יניב ואחרים...