פוליאסטר

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פוליאסטר (Polyester) הוא קטגוריה של פולימרים, המכילים כמבנה בסיסי קבוצה אסטרית (סוג תרכובת אורגנית, שבשרשרת המרכזית שלה יש קבוצה פונקצונלית של אסטר). פוליאסטר קיים גם בטבע, אך בדרך כלל המונח מתייחס לפולימרים סינתטיים שכוללים גם את: הפוליקרבונט ואת הפוליאתילן טרפתלאת (PET). הפוליאסטר הסינתטי הראשון, גליצרין פאטייט הוכנס לשימוש במלחמת העולם הראשונה לבגדים חסיני מים. הפוליאסטר הטבעי היה ידוע לאדם כבר מ-1830.

שימוש נפוץ במילה פוליאסטר מתייחס לבגדים שנארגו מסיבי פוליאסטר. לבגדי פוליאסטר יש תחושה פחות טבעית מבדים טבעיים (כמו כותנה). סיבי פוליאסטר לעתים קרובות נארגים יחד עם כותנה לשם ייצור אריג המשלב את היתרונות של שני חומרי הגלם.

לעניינינו. סיבי פוליאסטר משמשים בייצור חבלים. פוליאסטר חזק בערך כמו ניילון אך עמיד יותר בפני שחיקה ושפשוף. הוא אינו מושפע (כמו ניילון) ממים, הוא עמיד יותר בפני עובש ושומר היטב על צורתו בעיצוב בחום.

סיבי פוליאסטר בחבלים משמשים בייחוד, אך לא רק, לייצור מעטפת לחבלים עם ליבת דיינימה. החבלים שמתקבלים הם שילוב של תכונות החומרים של הליבה והמעטפת. הדיינימה תורמת ליצירת ליבה בעלת עומס קריעה גבוה ואלאסטיות אפסית. הפוליאסטר תורם ליצירת מעטפת בעלת עמידות גבוהה בפני שחיקה ושפשוף.

פוליאסטר כבד מן המים (משקל סגולי>1) וגם מניילון ולכן הוא שוקע. חבלים העשויים רק מפוליאסטר הם כבדים ולא פופולאריים.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...