אלפים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האלפים (בגרמנית Alpen; באיטלקית Alpi; בצרפתית Alpes) הם רכס הרים במרכז אירופה. האלפים עוברים בתחומן של אוסטריה, סלובניה, איטליה, שווייץ, ליכטנשטיין גרמניה וצרפת. האלפים מהווים מחסום גאוגרפי ברור, והם מפרידים בין אזורים אקלימיים: מדרום לאלפים שורר אקלים ים-תיכוני ומצפון להם - אזור ממוזג. מכיוון שהם חוסמים את הרוחות הצפוניות הקרות. האלפים מהווים חלק משרשרת של רכסים הרים הנמשכת מהרי האטלס של צפון אפריקה, דרך הפירנאים בחצי האי האיברי, האפנינים, הקרפטים והקווקז באירופה ועד ההימלאיה במזרח אסיה. הפסגה הגבוהה ביותר באלפים היא המונבלאן (4,810מ'). הפסגות הגבוהות של האלפים מכוסות בשלג תמיידי, ובעמקים ביניהן נוצרים קרחונים. שלג זה הינו מקורם של רבים מהנהרות הגדולים של מרכז אירופה, וביניהם הריין, הדנובה, הפו והרון. השלג של האלפים מספק אתרי סקי רבים וכמובן - פסגות ומסלולים רבים לטיפוס.

האלפים מתחלקים בחלוקה משנית לשני רכסים, האלפים המזרחיים והאלפים המערביים. הגבול בין שני החלקים הוא הימות קונסטנץ וקומו ונהר הריין.

פסגות

הפסגות הגבוהות באלפים מתנשאות אל מעל ל 4,000 מטר מעל פני הים. הפסגה הגבוהה ביותר היא המונבלאן. גבוהים יותר, ושם נמצאות הפסגות הגבוהות ביותר של הרכס.

ה-UIAA הגדיר רשימה של 82 פסגות "רשמיות" שגבהן מעל 4000מ'. הרשימה כוללת מספר רב של פסגות משניות הבולטות מעט מעל סביבתן, אך חשובות מבחינת טיפוס. פסגה משנית מוגדרת כפסגה בעלת נישאות של פחות מ-100 מטר (אנכיים). שתים עשרה הפסגות הגבוהות ברשימה הן (לא כולל פסגות משניות):

שם name גובה קושי של המסלול הרגיל
מונבלאן montblanc 4810 PD
מונטה רוזה (דופורשפיצה) Dufourspitze 4634 PD
זומשטיינשפיצה Zumsteinspitze 4563 F
סיגנאלקופ Signalkuppe 4556 F
דום Dom 4545 PD
ליסקאם (מזרחי) Liskamm 4527 AD
וייסהורן Weisshorn 4505 AD
טאשהורן Taschhorn 4490 AD
מטרהורן Matterhorn 4478 AD-
מונמודי Mont Maudit 4465 PD

הראשון שטיפס את כל הפסגות של 4000מ' היה קארל בלודיג, בסביבות שנת 1900.

טיפוס

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...