סקי

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־05:50, 26 בספטמבר 2020 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (סקי קרוס-קאונטרי)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Ski1.jpg
Ski2.jpg

סקי (ski) הוא שם כללי לתנועה על משטחי שלג. אותה מילה משמשת גם למגלשים המתחברים לרגליים ומאפשרים תנועה מהירה וקלה בתנאי שלג שונים.

מקור המילה סקי מנורבגית skith, ופירושה קרש. סקי התפתח כאמצעי תעבורה באזורים בהם יורד שלג כבד. הסקי התפתח כנראה לראשונה בארצות סקנדינביה, כאשר התיעוד הראשון לכלי תחבורה זה קיים בציורי מערות בני 5,000 שנה שמציגים ציידים על גבי מגלשיים. מגלשי הסקי מוזכרים באפוסים ובמקורות פינים רבים. סביר להניח שמגלשי הסקי הראשונים נעשו מעצמות בעלי חיים גדולים. עם הזמן החלו לעשות מגלשי סקי מעץ מעובד מחוזק בפסי מתכת.

ידוע על שימוש צבאי במגלשיים למטרות סיור ושליחות כבר בשנת 1,200. ב-1733 הוקמה יחידת גולשים קבועה בצבא נורבגיה. במהלך מלחמת העולם השנייה נעשה שימוש רב ביחידות צבאיות על סקי, בייחוד בסקנדינביה ובאלפים. הסקי כספורט החל להתגבש במאה ה-19, כאשר את אבי הספורט רואים בסונדרה נורדהיים. כיום הסקי, על ענפיו השונים, הוא ספורט (חורף) אולימפי. כמו כן סקי מהווה חלק גדול מתרבות הפנאי של החברה המערבית, כספורט לא תחרותי.

עם ההתקדמות שחלה במאה ה-20 בתחומי מדע שונים כמו אווירודינמיקה והנדסת חומרים, והתפתחות הסקי כספורט בכלל, וכספורט אולימפי בפרט, חלו שינויים גם בציוד הסקי. פותחו חליפות סקי, המתאפיינות בגרר נמוך, ביגוד תרמי, שהוא קל וחם, ומגלשיים בעלי תכונות מגוונות: קלים, אלסטיים, קשיחים ועוד.

למטפסים משמש הסקי לקיצור הזמן האורך בדרך לתחילתם של מסלולים אלפיניים ובדרך חזרה מהם. זה משמעותי במיוחד באיזורים מרוחקים, כאשר צריך לסחוב כמות גדולה של אוכל, דלק וציוד אל המסלול, והאפרואוץ' עובר על פני מרחקים גדולים של שלג. למרחקים קצרים אפשר להשתמש גם בסנדלי שלג.


סגנונות

סקי אלפיני

Alpine ski stance.jpg

שם כללי לסקי המיועדים בעיקר לגלישה במורד. בסקי אלפיני משתמשים בנעלים קשיחות, מעט נוטות קדימה, ובביינדינגס המחברים את הנעל למגלש. בביינדינגס של סקי אלפיני כל סוליית הנעל צמודה למגלש והעקב אינו יכול להתרומם כמו בטלמרק, למשל. זה לא נוח ללכת, אבל נותן שליטה מצויינת על הסקי ומאפשר לקפוץ מעל מכשולים, ולפנות פניות חדות ומהירות. בסקי אלפיני ניתן לרדת מדרונות תלולים, עם קרח, בשלג עמוק, ביערות, בין אבנים, הכל.
סקי הרים

Ski touring.jpg

באנגלית ski-touring או ski-mountaineering. זוהי טכניקה המשלבת סקי אלפיני רגיל, עם הליכה למרחקים גדולים הכוללים גם עלייה, ואפילו טיפוס לפסגות. הביינדינגס במקרה זה כוללים אפשרות לניתוק של העקב, למצב הליכה. על סוליית הסקי מדביקים ״עורות״ (במקור - עורות של כלבי ים, כיום - מחומרים סינתטיים): רצועות שבצידן העליון דבק רב פעמי, ובצידן התחתון מעין ״שערות״ קצרות וקשות הפונות אחורה ומאפשרות לסקי להחליק קדימה, אבל מונעות ממנו להחליק אחורה.

טלמרק

Telemark stance.jpg

'טלמרק (באנגלית: Telemark skiing) הוא סגנון סקי שמיועד לחציית מרחקים גדולים, ומאפשר לרדת, אבל גם לעלות, כמו בסקי הרים. זאת בניגוד לסקי אלפיני שמיועד לירידה של מדרונות שלג בלבד.

השם "טלמרק" נקרא על שם האזור בנורבגיה בו פותח הסגנון. סגנון זה מאפשר לקחת פניות מדויקות ואלגנטיות כאשר גולשים במורד הר, גם כאשר מדובר בתנאים קשים ובמסלול מאולתר. כמו כן ניתן לנוע במישור עם ציוד הטלמרק. בדומה לסקי קרוס-קאנטרי, ולסקי הרים, החיבור בין המגף למגלשי הסקי הוא רק בחלק הקדמי של כף הרגל בעוד שהחלק האחורי חופשי. בניגוד לסקי הרים, בטלמרק אין אפשרות לנעילה של העקב. התצורה הזאת מאפשרת שימוש מסוים בסגנונות של סקי קרוס-קאנטרי מה שמאפשר התניידות כמעט בכל תנאי שטח, כולל עליות. הסקי הזה פופולרי הן כספורט עממי והן כספורט תחרותי בייחוד בצפון אמריקה וסקנדינביה.

סקי קרוס-קאונטרי

Xc ski stance.jpg

סקי קרוס-קאונטרי (באנגלית ,Cross-country skiing, בצרפתית: ski de fond) הינו צורת סקי המיועדת למרחקים ארוכים במיוחד (כמה עשרות קילומטרים) במתארים לא מאד תלולים. בניגוד לסקי אלפיני או טלמרק שמכוונים לירידה במדרונות תלולים. בסקי קרוס-קאונטרי משתמשים במגלשי סקי ארוכים וצרים על מסלולים עם טופוגרפיה משתנה (אבל לא תלולה) כאשר התנועה מתבצעת בעזרת הרגליים והידיים שדוחפות קדימה בעזרת מקלות סקי ארוכים.

עוד כל מיני...

סנובורד

הסנובורד (באנגלית: snowboard, בצרפתית ski-surf) הוא אמצעי החלקה למדרונות מושלגים. הסנובורד מחובר לרגלי הגולש בעזרת ביינדינגס. השליטה בסנובורד מתבצעת על ידי הנעת מרכז הכובד של הגוף. ישנם מספר סוגים של סנובורד, בצורות שונות: לשלג קשה, או רך, לשלג עמוק ופודרה, לירידה מהירה (free ride) או לקפיצות (free style).

ספליט-בורד

מונוסקי

סנואו-בליידס


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...