מבנה המערכת

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

וויקי באופן כללי

המערכת שלנו הינה וויקי - מערכת פתוחה וחופשית. כל אחד יכול לערוך את כל אחד מהערכים, באופן עקרוני. בוויקי ניתן לחסום משתמשים מסויימים ולנעול דפים מסויימים. הטענה הראשונה העולה כלפי וויקי היא:

"אבל אם כל אחד יכול לערוך, אז מישהו יכול למחוק את כל החומר או למלא את כל הדפים בתמונות פורנו"

זה נכון, אבל קל מאד לשחזר את הגירסה הקודמת והנסיון ממספר רב של וויקים פעילים מראה שזה לא קורה, לפחות לא הרבה. על כל פנים, קל יותר להחזיר את הגירסה האחרונה ולמחוק את הגירסה ה"מקולקלת" מאשר לקלקל שוב ושוב או להעלות תמונות.

הטענה השניה בדרך כלל נוגעת לזכויות יוצרים:

"אבל אני רוצה לקבל קרדיט על העבודה שעשיתי, כאן אין שום קרדיט"

זה נכון בחלקו. אם עזרת לכתוב ערך באנציקלופדית הטיפוס, אף אחד לא יידע איזה חלק מזה הוא שלך, אלא אם זה באמת מעניין אותו. ניתן לראות ברשימת הגירסאות הקודמות מי ערך את הערך ומה הוא עשה בו. על כל פנים, אצלנו, בתחתית כל דף יש רשימה של אלה שתרמו לאותו הדף ובחרו להוסיף שם את שמותיהם.

הוויקי שלנו - אנציקלופדית הטיפוס

המערכת מתחלקת לשני חלקים: מילון הטיפוס העברי-עברי ואנציקלופדית הטיפוס.

המילון

המילון הינו רשימת מונחים הקשורים לטיפוס ולכל מונח ברשימה הגדרה קצרה, בת פיסקה אחת (לא יותר משלוש שורות). לחלק גדול מן המונחים הפניות פנימיות למונחים אחרים במילון. לחלק עוד יותר גדול הפניות לדפים המוקדשים לערכים באנציקלופדיית הטיפוס.

רשימת המונחים במילון הטיפוס העברי-עברי הינה (לפחות כרגע) נעולה לעריכה של הגולשים כדי שנוכל לשמור על המבנה והמסגרת תחת שליטה. הוספת ערכים לרשימה תיעשה על ידי העורכים הראשיים, על פי שיקול דעתם, לאחר קבלת בקשה בדוא"ל.

האנציקלופדיה

אנציקלופדית הטיפוס היא למעשה סך כל הדפים הכלולים בוויקי. בכלל זה המילון והדפים המוקדשים לערכים. רוב הדפים הללו כבר קיימים וחדשים ייווצרו ככל שיתרחב היקפו של הפרוייקט.

באנציקלופדיה מספר איזורים:

  1. דפים המוקדשים לערכים או נושאים: ובהם מאמרים בנושאים שונים הקשורים לטיפוס כמו טיפוס ספורטיבי, אימון, ציוד, טיפוס הרים, טכניקות ומיומנויות, בטיחות, רפואה ועוד. הפניות לדפים אלה מתקבלות מדפים המוקדשים לנושאים קרובים באנציקלופדיה, או מן המונח המתאים במילון, או מאחד המונחים הקשורים לנושא במילון. לדוגמה: אל הדף המוקדש למחלת גבהים קישורים מן הדף "התאקלמות" ומן המונחים "מחלת גבהים" ו"הייס (HACE)" במילון.
  2. בקטגוריה: מאמרים מתורגמים ומקוריים בנושאים מגוונים: תרבות, הגות, אימון ועוד.
  3. תשובות לשאלות. דפים אלו מרוכזים במסגרת הכה את המומחה.
  4. בקטגוריה: מטפסים יש מידע על חייהם וקריירת הטיפוס של מטפסים מפורסמים.
  5. דפים המוקדשים ליומני מסע: ובהם יתפרסמו סיפורים על טיפוס, משלחות, תכנון משלחות. דפים אלו נעולים לעריכה.
  6. דפים המוקדשים לסיפורי טיפוס קצרים ואנקדוטות.
  7. בקטגוריה: תחקירי תאונות יש דפים המוקדשים לתחקירי תאונות: ובהם...
  8. בקטגוריה: אתרי טיפוס יש דפים המוקדשים לאתרי טיפוס: ובהם מדריכים מקומיים של אתרי הטיפוס עצמם, רשימת המסלולים ודירוגם וכו'.
  9. דפים המוקדשים למסלולי טיולים, גלישה וקניונינג: ובהם מידע על מסלולי טיול, איך להגיע, אורך המפלים, מפות וכו' (כנ"ל).

תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...